Jeżeli lubisz wino, przeczytaj, czy nasz kraj może cię zadziwić w tej kwestii

Gdy ktoś wspomina o winie, odruchowo myślimy: Francja, Gruzja, Australia, Argentyna. Gdy ktoś mówi o winnicach, odruchowo myślimy Toskania. A co z Polską? Czy na rodzimych ziemiach też można wyprodukować wyśmienite wino? Czy polska produkcja sprowadza się tylko do domowych ogródków?


kieliszki
Napisał: Rosendahl
Na podstawie: Rosendahl
Polacy od lat sadzili winorośla. I od lat wytwarzali wino. Na ogół było to jednak łączone z przydomowymi ogrodami. Doskonali smakosze wina, wiedzą jednakże doskonale, iż polskie winnice istnieją i mają się dobrze (choć za wielką kompromitację rodzimi winiarze uważają nieprzychylne ustawodawstwo, przez które oficjalnie jedynie kilka, kilkanaście osób butelkuje wino z akcyzą).

Ich największa liczba jest na terenie Mazowsza, podkarpackim i w tzw. regionie przełomu Wisły. Kilka jest w okolicach Zielonej Góry i na Dolnym Śląsku. Wszyscy to koneserzy. I chociaż Polskę nie rozpieszcza pogodą (niestałe warunki), producenci niezmiennie stoją przy swoim – pragną produkować pod każdym względem najlepsze wino. Sprawdź szczegóły: kliknij i przeczytaj charakterystykę tej winnicy (czytaj resztę pod adresem).

W Polsce robi się się wiele festiwali wina, na których ludzie mogą poznać przeróżne smaki tego wykwintnego alkoholu. Wina świeże, słodkie, lub z nutką goryczy,jak również wina musujące – wybór okazuje się wszelaki. Na tego typu imprezach prezentują się zarówno spore polskie winnice, jak i regionalni mali producenci. A jak wielu w RP jest amatorów? Ciężko stwierdzić. Należy jednak zauważyć skłonność Polaków do robienia wina samodzielnie. Przydomowy ogródek i kilka butli w spiżarni – to obraz widziany dość często.


piękne dębowe beczki
Napisał: Angela Llop
Na podstawie: http://www.flickr.com
Polskie wino rośnie w siłę. Jest sprzedawane przez sklepy www, aletakże ich stacjonarne odpowiedniki. Pojawia się w barach i w specjalnie stworzonych klubach winiarskich. Nie jest jednakże tak łatwo dostępne, jak często spotykane wina z Gruzji, czy Francji. Miłośnicy i producenci wierzą, iż to się zmieni. A polskie winnice są otwarte. Miast wciąż myśleć o podróży do Toskanii i zanurzenia się w pola winorośli, zajedźcie na rodzime obszary. Zobaczycie, iż piękno tej roślinności jest na wyciągnięcie dłoni. A trunek wytwarzany z owoców obezwładnia smakiem i zapachem.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-04-28 08:50:11
Tagi: wino, trunek, alkohol, producenci