Jak a także do kiedy rozliczyć PIT-28 - wytyczne

Zeznanie PIT 28 rozliczasz, kiedy w roku podatkowym uzyskujesz dochody opodatkowane z tytułu: pozarolniczej działalności gospodarczej bądź umowy wynajmu, podnajmu, poddzierżawy czy też pozostałych umów o analogicznym zakresie.


Zeznanie będzie Cię więc dotyczyć, kiedy do 20 stycznia roku podatkowego dostarczyłeś pisemne oświadczenie o doborze tego sposobu opodatkowania, natomiast gdy rozpoczynasz prowadzenie pozarolniczej działalności w trakcie roku podatkowego.
lokalizacja
Napisał: Gobierno de Chile
Na podstawie: http://www.flickr.com


pit 28 online
Napisał: Pirátská strana
Na podstawie: http://www.flickr.com


W wypadku uzyskiwania przychodów z najmu opodatkowanego ryczałtem deklarację o doborze tej formy opodatkowania składa się nie dalej aniżeli do dwudziestego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał pierwszy dochód z owego tytułu, czy do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy tenże przychód osiągnięto w miesiącu grudniu roku podatkowego. prawo do ryczałtu przypada na całkowity rok podatkowy. W kolejnym roku prawo to nie występuje, gdy podatnik przekroczy limit dochodu 150.000 euro. Podatnik w trakcie roku może jednak stracić prawo do ryczałtu w związku z rozszerzeniem przedmiotu działań o czynności, których nie możesz rozliczać ryczałtem bądź w związku z wykonywaniem czynności na rzecz byłego bądź obecnego pracodawcy przez określony czas od momentu podjęcia działalności. Przekroczenie limitu przychodów w okresie roku podatkowego nie powoduje bezpośredniego przejścia na reguły ogólne. Za dany rok podatkowy, nawet po przewyższeniu limitu, składasz zeznanie PIT 28 online. Dopiero za rok przyszły wyłączone będzie rozliczenie ryczałtem. Gdy w trakcie roku podatkowego naruszysz wytyczne prowadzenia działalności opodatkowanej na zasadach ryczałtu, podatek wedle zasad ogólnych opłacasz od dnia naruszenia tych reguł. Tym samym za czas wcześniejszy przychody opodatkowujesz, składając zeznanie PIT 28.
Kiedy realizowałeś w ramach stosunku pracy albo spółdzielczego stosunku pracy działania wchodzące w obszar działalności podatnika bądź spółki opodatkowanej ryczałtem – składasz PIT 28, kiedy w danym roku podatkowym nie realizujesz owej sprzedaży albo usług na rzecz dotychczasowego chlebodawcy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-01-26 07:51:10
Tagi: prawo, dochody, deklaracja, Zeznanie