Kiedy sprawdzenie bezpieczeństwa IT jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy?

Obecnie każdy powinien mieć świadomość, że dużym niebezpieczeństwem może być nie tylko fizyczny atak, ale również atak informatyczny. Przestępcy nie interesują się już tylko dobrami materialnymi, ale zaczęli dopatrywać się też korzyści, które mogą zyskać dzięki łamaniu zabezpieczeń komputerowych w rozmaitych firmach lub też wyłudzając dane, które ze względu na swoją wagę i niską dostępność mogą być niezwykle wartościowe. Można bez problemu wyobrazić sobie, jak znaczne szkody wyrządza współcześnie wszelkiego typu szpiegostwo przemysłowe, kiedy złodziej kradnie pomysły czy konkretne rozwiązania technologiczne. Istotnym pytaniem jest zatem kwestia bezpieczeństwa firm i tego, jak mogą się one zabezpieczać przed wyłudzeniem informacji?

Praca na komputerze

Autor: Stephan Ridgway
Źródło: http://www.flickr.com
Każda duża firma świadczy usługi w oparciu o zasoby ludzkie oraz system informatyczny. Niebezpieczeństwem objęte są sklepy online, które mogą paść ofiarą zdalnej napaści, jak i duże firmy, które ze względu na rozbudowane działy i mnóstwo zatrudnionych osób niestety mogą zostać zaatakowane z wewnątrz. Jedną z popularnych metod, które pozwalają poznać ludziom z zewnątrz rozmaite wiadomości na temat firmy, jest prosty atak socjotechniczny, w którym nieświadoma niczego ofiara sama wyjawia tajne dane.

Bardzo często tak banalne metody ataku dają świetne rezultaty – przestępcy wcale nie muszą łamać zabezpieczeń komputerowych, żeby uzyskać ważne informacje. Jeśli mamy wrażenie, iż nasza firma nie jest odpowiednio chroniona, możemy pomyśleć nad tym, czy audyt bezpieczeństwa informatycznego nie byłby dla nas najlepszym rozwiązaniem: zobacz tutaj!.

Praca z komputerem

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku funkcjonuje już sporo firm, które świadczą takie usługi, można więc mieć nadzieję, że ceny będą coraz bardziej atrakcyjne.autor (polecamy hiperłącze do strony)Do zwykle wybieranych usług należy audyt bezpieczeństwa informatycznego oraz czynnika ludzkiego. Pierwsza z nich koncentruje się na właściwym działaniu zaplecza komputerowego, druga zajmuje się w szczególności edukacją zespołu w zakresie efektywnego rozpoznawania metod manipulacyjnych.

Należy widzieć, że bezpieczeństwo firmy to nie tylko zabezpieczenie mienia bądź ochrona fizyczna – dzisiaj większe straty może nieść atak informatyczny, podczas którego można stracić nie tylko pieniądze, ale także ważne informacje.