Dlaczego warto odliczyć swój 1% dla opp?

Od czasu przełomu 1989 r. wiele uległo zmianie w naszym kraju. O zmianach gospodarczych napisano już wiele analiz, i choć to niezmiernie istotna cześć zmian, jednakże nie są to zmiany jedyne. Równie istotną – jeżeli nie ważniejszą zmianą – było pozwolenie na istnienie zrzeszeń niezależnych. Kiedy tylko zaistniały ku temu warunki, jak grzyby po deszczu powstawały miejscowe stowarzyszenia, chcące dla siebie i innych coś zrobić, bardzo często inwestując w realizacje celów zrzeszenia własny, prywatny czas, nie rzadko własne środki finansowe, a również mądrość oraz doświadczenie życiowe.

Spotkanie z Martyną Wojciechowską

Źródło: http://www.naratunek.org

Zakres działalności zrzeszeń jest bardzo duży – od działań związanych z kulturą, po działalność charytatywną. Możemy zatem spotkać organizacje których dążeniem jest odtworzenie jakiegoś wydarzenia historycznego, i inne, mające na celu reperację ulicy czy też chodnika, zbudowanie drogi rowerowej, czy najbardziej popularne: pomoc osobom chorym i starszym lub potrzebującym dzieciom (sprawdź więcej).

Stowarzyszenia te dzielą się na zwyczajne stowarzyszenia pozarządowe oraz organizacje pożytku publicznego (czyli w skrócie OPP). Te pierwsze, to zwyczajne stowarzyszenia. Organizacje pożytku publicznego zaś, to jednostki które zajmują się działalnością szczególnie ważną społecznie.

Opisywana w tym miejscu tematyka jest dla Ciebie cenna? Jeśli tak, to wejdź do serwisu forselfinance, który opisuje pokrewne zagadnienia.

Zakres działalności OPP jest ściśle określony przepisami ustawy. Na OPP ciąży obowiązek bardzo dokładniej sprawozdawczości i opublikowania danych finansowych. W zamian za to OPP mają wiele przywilejów i udogodnień, np. zwolnienie (zobacz l4 na wypowiedzeniu 2020) z opłat sądowych i administracyjnych, no i chyba najbardziej ze znanych – możność odprowadzenia 1% podatku dla opp (aby pomóc) którą sami podatnicy wskażą.

Z jakiego powodu warto swój 1 % podatku oddać jakiejś opp? Powody są dwa: pierwszy to fakt, iż w ten sposób choć niewielka część podatku jaki płacimy, dotrze tam, gdzie podatnik sobie życzy. Może się wydawać, iż kwota tych paru groszy to niewiele i szkoda zachodu. Jednakże biorąc pod uwagę ogromną ilość podatników – zebrane sumy robią się jednak znaczące.