Prowadzenie rozliczeń międzynarodowych

Otrzymanie opłaty za wyeksportowane towary prawie w dniu ich ekspedycji oraz możliwość zmniejszenia ryzyka braku opłaty to tylko dwie, jednakże za to w największym stopniu liczące się korzyści, które przynosi zastosowanie faktoringu w handlowym obrocie.

Uniwersalny charakter usługi oraz w największym stopniu odpowiednia wobec faktycznych wymogów odbiorcy forma, są to atuty, dzięki którym faktoring międzynarodowy – faktoring międzynarodowy sprawdzi się w interesach eksportowych. Nie powinno więc zadziwiać błyskawicznie rosnące zainteresowanie tą w najwyższym stopniu rozwiniętą odmianą usług faktoringowych.

giełda

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com

Przyjrzyjmy się jej bliżej. Faktoring międzynarodowy zmniejsza oczekiwanie na opłatę. W praktyce, czasy płatności w obrocie międzynarodowym są długie, stąd eksporter użycza długoterminowego zadłużenia kupieckiego. Faktoring zapewnia stały dostęp do środków bez względu od długości wyznaczonych czasów zapłaty, niweluje tym samym konsekwencje ewentualnego pojawienia się luki finansowej i poprawia spływ należności.

Jak wygląda faktoring dla nowych firm – faktoring dla nowych firm? Eksporter sygnuje umowę faktoringową z jednostką faktoringową na mocy jakiej faktor będzie nabywał długi handlowe eksportera z imienia realizowanej sprzedaży (zobacz program do obsługi allegro) do wyselekcjonowanych importerów. Od tego momentu działania będą przebiegały w taki sposób: eksporter wysyła zadysponowane towary i wystawia na importera fakturę. Istotnym elementem usługi będzie aktywny udział jednostki faktoringowej w państwie cudzoziemskiego kontrahenta.

Przez cały czas trwania układu faktor obsługujący eksportera ściśle współdziała z faktorem w kraju importera.

Pragniemy zaprezentować Ci nowy wpis na analogiczny temat. Sądzimy, że sprostamy Twoim oczekiwaniom. Wejdź w link – w nim oczekuje na Ciebie ciekawe zagadnienie (http://foliograf.pl/litery-podswietlane-tlo).

Oznacza to, iż faktor importowy jest zobligowany do przeprowadzenia na rzecz faktora eksportowego wielu czynności o zakresie gwarancyjnym, serwisowym jak też dyscyplinującym importera.