Rehabilitacja stawu skokowego czyli jak najlepiej pomóc przy obrażeniu tego układu kostno-stawowego.

Struktura jednostki od lat interesuje naukowców z różnorakich dziedzin życia. Dzięki dużemu rozwojowi technicznemu i medycznemu, które pozwalają na coraz bardziej dokładnie poznanie ludzkiej anatomii. Mimo to ciągle jest jeszcze wiele do odkrycia, gdyż wiele układów w ludzkim organizmie działa w sposób bardzo złożony.

rehabilitacja

Autor: UC Physiotherapy
Źródło: http://www.flickr.com
Złożony mechanizm ludzkiego ciała

Do jednych z najmocniej skomplikowanych struktur w ludzkim organizmie należy staw skokowy. Jest to staw, który scala kości stopy oraz podudzia. Na jego budowę składają się oprócz kości mięśnie okołostawowe, torebka stawowa oraz układ więzadeł. Rozdziela się on również na staw skokowy górny oraz dolny, który jeszcze dzieli się na staw skokowy przedni i tylni. Oba te stawy kooperują razem podczas ruchu i chodzenia. () Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u ortopedy są obecnie kontuzje stawu skokowego. Staw ten narażony jest na sporo dotkliwych kontuzji takich jak skręcenie przeważnie polegające na obrażeniu więzadeł, zwichnięcie a nawet złamanie. Zwykle narażeni na nie najczęściej są sportowcy, z ich powodu najczęściej wykluczeniu są ze sportowej aktywności.

Leczenie stawu skokowego

Nieodpowiednie leczenie kontuzji stawu skokowego przyczynić może do jego złego działania, niestabilności a nawet zwyrodnień.

Zainteresował Cię tekst?! Przygotowaliśmy specjalnie dla ciebie dodatkowe porady, więc kliknij ten link (http://www.ursynow-specjalisci.pl/lekarze-specjalisci/ginekolog/) w tym temacie.

W sytuacji, kiedy tylko coś dzieje się z tym stawem należy iść jak najszybciej do lekarza. W takiej sytuacji niezbędna będzie rehabilitacja stawu skokowego. Rehabilitacja ta polega na wielu różnorakich działaniach zależnie od kategorii kontuzji. Może sprowadzać się do leczenia zachowawczego polegającego na kilkudniowym odpoczynku, włożeniu kończyny z kontuzją w stabilizatorze czy zaaplikowaniu lekarstw.

Lekarz polecić może także stosownie dobrane ćwiczenia mające na celu przyspieszenie terapii i w dalszej części wzmocnienie stawu. Jednak, kiedy wszystkie te zachowawcze czynności nie dadzą pożądanych efektów trzeba będzie wykonać operację chirurgiczną. Właściwie prowadzona rehabilitacja stawu skokowego zezwoli na zrekonstruowanie jego prawidłowego funkcjonowania.