Światłoterapia – dlaczego cieszy się dziś tak dużą popularnością wśród Polaków?

Lokalny klimat niestety nie jest słoneczny. Większą część roku temperatury są rzeczywiście niskie, a słońce zachodzi dosyć szybko, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie należy się wobec tego dziwić, że w Polsce sporo mówi się o tak zwanej depresji sezonowej, która dotyka ludzi głównie jesienią oraz zimą, kiedy tego słońca jest zdecydowanie mniej. Jak sobie z nią radzić?

Mężczyzna

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com
Współcześnie naprawdę ogromnym zainteresowaniem charakteryzuje się światłoterapia, czyli jak sama nazwa sugeruje, leczenie z wykorzystaniem światła. Podstawowym elementem tego rodzaju terapii jest stosownie dopasowana lampa do światłoterapii (lampa przeciw depresji sezonowej). Można je na szczęście zakupić bez jakiegokolwiek problemu, przykładowo w sklepach internetowych. Zadaniem lampy jest produkowanie odpowiedniego światła, które uzupełnia posiadane braki. Oczywiście, lampa musi być ustawiona w widocznym miejscu, by naprawdę oddziaływać na człowieka. Na rynku dostępne są różne rodzaje lamp, w zależności od tego jakie rezultaty finalne pragnie się uzyskać. Dużo osób decyduje się na lampy przeznaczone do leczenia depresji sezonowych, jakie z reguły emitują światło, którego natężenie jest większe niż 2500 lumentów. Takie lampy trzeba ustawić w widocznym miejscu.

Lampy przeznaczone do fototerapii dzieli się zazwyczaj na lampy sollux, jakich przeznaczeniem jest emitowanie światła podczerwonego, wykorzystywanego najczęściej w fizykoterapii oraz lampy kwarcowe, które emitują ultrafiolet. Trzeba podkreślić, że w światłoterapii stosowane są również lampy ze światłem LED, które świetnie sprawdzają się w leczeniu dolegliwości skórnych, chociażby przebarwień albo zmian trądzikowych. Naturalnie, tego rodzaju zabiegi koniecznie muszą być wykonywane pod ścisłą kontrolą lekarza – przeczytaj więcej.

Obecnie, wykorzystuje się także fototerapię przeznaczoną dla nowo narodzonych dzieci.

Jeśli poszukujesz dodatkowych danych na omawiany w tym miejscu temat, to na pewno znajdziesz więcej pod linkiem.

Podsumowując – leczenie światłem staje się o wiele bardziej powszechne. Jeśli więc ma się trudności z depresyjnymi stanami nastroju w czasie jesieni bądź zimy, warto zainwestować w stosowną lampę, która może stać się rozwiązaniem dla tego rodzaju dolegliwości. Niestety, depresja (sprawdź – test na depresje) zimowa jest w Polsce rzeczywiście częstym zjawiskiem, którego nie można bagatelizować. Można się spodziewać, że w przyszłości światłoterapia będzie się dalej znakomicie rozwijała.