To, co jemy znacznie wpływa na nasz organizm. Jeżeli chcesz się zdrowo odżywiać, to z pewnością docenisz właściwości, jakie ma sok z aronii.

Aronia została przywieziona do naszego kraju z terenów Ameryki Północnej. W polskim klimacie nie rośnie raczej w naturalnych warunkach. Jedynie okazjonalnie można ją zobaczyć w lesie. Często spotykana jest natomiast uprawa tego aronii. Rośnie on na średniej wielkości krzewach, które ozdabiają polskie działki i ogrody.

Nie ma powodu, by się temu dziwić, bo aronia zawiera mnóstwo cennych witamin, z grupy A,C,E i P. Posiada bogate właściwości odżywcze i lecznicze. Jest też bogatym źródłem błonnika, a więc przyspiesza również metabolizm. Sok z aronii wykorzystywany jest zapobiegawczo i wspomagająco przy leczeniu schorzeń i dolegliwości, takich jak: miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, choroby oczu, a także nowotwory. Aronia pomaga również leczyć różnego rodzaju wirusy i bakterie.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, to w tym miejscu znajduje się notka spod linku (https://pakujmy.pl/pl/c/Papier-toaletowy/78), która też ma niezwykle interesujące dane na prezentowany tutaj temat.

Dlatego warto sięgać po nią także w czasie zwyczajnej infekcji, przeziębienia lub, kiedy potrzebujemy wzmocnić system immunologiczny.

Owoce te zawierają antyoksydanty i przeciwutleniacze, które powstrzymują rozwój komórek rakowych.

aronia

Autor: Gene Selkov
Źródło: http://www.flickr.com

Na jaskrę bądź zaćmę doskonale pomagają zawarte w aronii bioflawonoidy. Witamina C i rutyna wzmacniają natomiast system immunologiczny i pomagają wyleczyć przeziębienie i infekcje. Po sok z aronii sięgamy zwykle zimą oraz jesienią. Okazuje się jednak, że dobrze pić go przez cały rok . Nieprzetworzona aronia ma cierpki i gorzkawy smak, dlatego raczej nie spożywa jej się na surowo. Przetwory, zrobione na bazie tego owocu są jednak niespodziewanie smaczne i zdrowe. Najłatwiej można ugotować sok. Wystarczy włożyć owoce aronii do garnka i odpowiednio długo gotować je z wodą i cukrem. Do smaku dobrze dodać też np. jabłka, wiśnie, śliwki lub pomarańcze.

Sok z aronii znakomicie smakuje również w połączeniu z przyprawami korzennymi, takimi jak cynamon, imbir i goździki. Na bazie aronii można też zrobić doskonałe wino. W połączeniu z winogronami i wanilią, aronia stworzy szlachetny i aromatyczny bukiet. Takie wino (zobacz: wino terra) będzie też doskonale poprawiać krążenie. Będzie wspomagać leczenie nadciśnienia, miażdżycy oraz żylaków. Warto pomyśleć jednak również o najmłodszych. Dla nich można przygotować przetwory, takie jak dżem, kisiel lub galaretka.

Dzieciaki bardzo lubią przecież Słodycze.

Wykorzystajmy więc aronię, aby stworzyć dla swojego dziecka pyszny i za razem zdrowy deser (sklep – żywność ekologiczna). Jeżeli użyjemy trochę sprytu, to nawet największy niejadek nie oprze się galaretce z aronii w połączeniu np. z bitą śmietaną lub lodami. Taki deser możesz spokojnie podać również swoim gościom.