W jaki sposób rozliczyć i do kiedy PIT?

Pochłaniające mnóstwo czasu, kłopotliwe, stresujące – czy rozliczanie PIT musi być właśnie takie? A więc nie. Ministerstwo Finansów wdrożyło następne udogodnienie: aktualnie zeznanie podatkowe może sporządzić za nas pracownik urząd podatkowy.
Wystarczy wysłać do stosownego urzędu podatkowego PIT-WZ, zatem podanie o sporządzenie zeznania podatkowego.

W tym wniosku podatnik przekazuje urzędowi dane o korzystaniu z odliczeń od podatku albo dochodu, przykładowo z tytułu ulgi na maluchy, sumptów na cele rehabilitacyjne, podniesionych kosztów uzyskania przychodów. Urząd podatkowy, na podstawie informacji z wniosku PIT-WZ a także posiadanych informacji od pracodawców czy też organów rentowych, sam przygotuje deklarację podatkową. Formularze w wersji interaktywnej możemy pobrać ze strony systemu e-Deklaracje.
umowa

Autor: Gareth Saunders
Źródło: http://www.flickr.com
Do kiedy trzeba się rozliczyć? W bieżącym roku podatnicy rozliczający się według skali podatkowej czy też podatku liniowego mają jeden dzień więcej na złożenie deklaracji podatkowej. Dzieje się tak stąd, że standardowy czas (30 kwietnia) tym razem wypada w niedzielę. Który blankiet będzie nam pomocny? Deklarację za działalność gospodarczą – deklaracja PIT-36.
Rozliczenia z fiskusem zdołamy dokonać: W formie tradycyjnej papierowej w urzędzie skarbowym. Z tego rozwiązania skorzystają w szczególności tradycjonaliści jak też podatnicy starszej daty. Listem poleconym przesyłając formularz w placówce Poczty Polskiej bądź z pomocą tak zwanego urzędomatu, a więc specjalnego przyrządu do przyjmowania dokumentów podatkowych.

Składając deklarację PIT (polecamy darmowy program do pit) za pomocą tego przyrządu należy podać własny PESEL lub NIP, wskazać jaką deklarację składamy, włożyć do podajnika wypełniony formularz, a następnie odebrać wydrukowane potwierdzenie.