Życie nie zawsze jest usłane różami i nasze relacje z szefem są w stanie nas doprowadzać do szału

Niestety często zdarza się, że nie możemy wytrzymać w pracy. Powodów jest niestety kilka.
Są tacy, którzy posiadają pracę idealną. Po prostu wszystko im odpowiada: miejsce pracy, przełożony, godziny pracy, współpracownicy, obowiązki i nawet wypłata.

kodeks pracy

Autor: Wawel Service

Szkolenie

Autor: Caro Griffin
Źródło: http://www.flickr.com
Takich osób jest raczej niewiele, gdyż cuda rzadko się zdarzają. Wiele jest jednak osób, które mówią, że minusy ich pracy są na tyle nieirytujące, że są w stanie sobie z nimi jakoś dać radę. Czasami niestety sytuacja jest tak bardzo okropna, że powinniśmy pomyśleć o odwrocie. Mądrym rozwiązaniem jest wówczas poszukiwanie nowej pracy. Kiedy w końcu ją znajdziemy, to w obecnym miejscu zatrudnienia składamy wypowiedzenie.

Zaintrygowały Cię myśli opracowane w tym artykule? Odczuwasz jednak braki? W takim razie namawiamy do nowej witryny – naciśnij tu prog podatkowy i wejdź tam.

Może ono trwać nawet do 3 miesięcy (zależnie od tego, jak długo tam przepracowaliśmy). Jednak możemy zasugerować kierownikowi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Będzie to dobre wyjście dla tych, którym zależy na czasie albo dla tych, którzy nie mogą już znieść siedzenia w znienawidzonym miejscu. Można zaproponować szefowi jakąś konkretną datę. Może, ale w ogóle nie musi się on na nią zgodzić. Trzeba jednak starać się dojść do kompromisu. Możemy na przykład zaproponować, że w czasie, kiedy będziemy jeszcze pracować w firmie, przyuczymy nową osobę na swoje miejsce. Powinniśmy wówczas także zużyć nasz zaległy urlop.

Ważne wydaje się być to, by być świadomym tego, że takie porozumienie musimy zawrzeć na piśmie. Umowy ustne w tym wypadku nie wchodzą tutaj w grę.