Przepyszny napój, który podbił serca Europejczyków, czyli skąd wzięła się czekolada oraz kiedy odkryto jej ogromny potencjał

Tak samo dzieci jak również dorośli uwielbiają czekoladę. Każdy z nas wybiera inny rodzaj czekoladowych słodkości, jednak ich wspólnym składnikiem jest kakao, które obecne jest w kulturze od wielu wieków. O historii czekolady możemy mówić bardzo długo, bowiem sięga ona wiele wieków wstecz.

ciasto czekoladowe

Autor: Hiroshi Yoshinaga
Źródło: http://www.flickr.com
Początków czekolady można poszukiwać u Majów. Ważne osobistości raczyły się bardzo smacznym napojem, jakim była czekolada z pianką. Majowie przygotowywali nieziemski napój z przetartych ziaren kakaowca tudzież mieszali je z różnymi przyprawami. Zarówno kakao jak i przygotowana z niego czekolada ma swoje korzenie na terenie Ameryki, z tego rejonu też przywędrowała w późniejszym czasie do Europy. Z początku indiański napój niezbyt smakował odwiedzającym Amerykę europejczykom, jednakże parę lat później docenili jego ogromny potencjał. W Hiszpanii próbowano nowych sposobów na przyrządzanie czekolady- rozpuszczając kakao we wrzątku a także mieszając z cukrem. Pyszna mikstura była dostępna jedynie dla hiszpańskiego dworu i przez wiele lat czekolada pitna jak również przepis na nią były dostępne jedynie dla niewielkiego grona osób.

Gdy przyszedł dzień, w którym wykradziono przepis na przepyszny napój, historia czekolady zupełnie zmieniła bieg. Czekolada była niezwykle popularna na europejskich dworach. Przygotowywano ją na wiele sposób, a każde spotkanie w towarzystwie gości musiało odbywać się w towarzystwie gorącej filiżanki tego niesamowitego napoju. Z biegiem lat powstawały coraz ciekawsze przepisy, a technika umożliwiła wykorzystywanie ziaren kakaowca na dużo innych sposobów. Obecnie, bardzo ciężko jest odnaleźć osobę, która nie lubi wyrobów z czekolady. Wszyscy mamy jednak odmienne gusta oraz upodobania, z tego powodu właśnie do czekolady dodaje się różnego typu przyprawy, bakalie czy też różni się ona zawartością kakao. W dodatku, gorzka czekolada w niedużych ilościach korzystnie wpływa na nasz organizm tudzież likwiduje zmęczenie. Dobrze jest więc dla poprawy humoru a także zdrowia ulec czasem pokusie i wypić gorący napój czekoladowy.

czekoladki

Autor: Bodo
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej mówi się o negatywnych skutkach spożywania czekolady. Kakao jest jednak produktem, który obecny jest na świecie od dawien dawna – Ceneo.

Jeżeli w opublikowanym tutaj artykuły nie ma intrygującej Cię informacji, to kliknij ten link i zobacz sam (http://www.cafepanamera.com/kolumbia-excelso) jeszcze jeden tekst.

Wiele lat temu doceniono moc czekolady tudzież jej właściwości, z których można skorzystać także dziś, ciesząc się jej pysznym smakiem.