Gdy ktoś z naszych przyjaciół cierpi na depresję. Jak mu pomóc?

Doskonale wiemy, iż leczony katar trwa tydzień, a nieleczony – 7 dni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że grypa minie po jakimś czasie. Ból brzucha także nam przejdzie. Niestety, z depresją nie jest tak samo. Nieleczona może doprowadzić do dramatu, a jej leczenie ciągnie się czasem całe życie. Z tego powodu należy otoczyć chorego opieką.

"leczenie depresji"

Autor: gωen
Źródło: http://www.flickr.com
Dużo ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, czym naprawdę jest depresja. Bez zastanowienia potrafią palnąć cierpiącemu na nią, żeby dali spokój i zrobili coś z sobą. Jak tego dokonać, jeśli nie ma się sił do funkcjonowania? Musimy wykazać się wielką wyrozumiałością, cierpliwością a także empatią. Nawet zostaniemy odtrąceni, nie poddawajmy się. Wbrew wszystkiemu bądźmy z chorym. Czasami może zdarzyć się tak, że nasza pomoc będzie wydawać się zbędna. Jak ulżyć osobie, która wydaje się być za szybą? Czy to jest realne?

Kardynalną zasadą jest nie mówienie słów w rodzaju „Będzie dobrze”, „Nie przejmuj się”, „Inni mają gorzej”. To ogromny błąd, który może jeszcze pogorszyć stan chorego. Osoby chore są niezwykle wrażliwi na tego typu słowa.

Jeżeli chcesz znaleźć materiały na prezentowany temat, to przejdź tutaj (http://www.titaniumdental.pl/) i przejrzyj inne informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.

Istotne znaczenie ma także ton głosu. Musimy zatem być czujni. Spróbujmy uruchomić w sobie dodatkowe pokłady empatii i bądźmy cierpliwi. Musimy całkowicie zaakceptować zachowania chorego. Zaproponujmy krótki spacer. Leczenie depresji światłem przynosi widoczne rezultaty. Jeśli nasz bliski nie ma na nic ochoty, nie naciskajmy. Możemy także zakupić urządzenie typu lampa do światłoterapii – ilumina.pl/webpage/swiatloterapia-jasnym-swiatlem.html.

Jej używanie od 30 minut do trzech godzin dziennie już po tygodniu może przynieść polepszenie stanu chorego. Jeżeli nie, należy zacząć farmakologiczne leczenie depresji. Lampa do światłoterapii nie jest kosztowna. Co więcej możemy uczynić, aby pomóc? Nie zadawajmy zbędnych pytań. Czasami pytanie o nieistotne rzeczy może być dla chorego szczególnie trudne. Wystrzegajmy się porównań do innych osób. Tolerujmy depresję i zły stan zdrowia – szczegóły o lampach antydepresyjnych.

"światło"

Autor: Vassilis
Źródło: http://www.flickr.com
Powtarzajmy przy tym, iż depresja to stan przejściowy. Nie powinniśmy doprowadzić do sytuacji, gdy nasz bliski zacznie wierzyć, że depresja nigdy nie minie. Nie dajmy się wpędzić w poczucia żalu, zmęczenia czy zwyczajnej złości. Nasza zupełna bezradność może być beznadziejna, ale musimy nie poddawać się. Nie zatracajmy w tym wszystkim siebie. Wygospodarujmy trochę czasu tylko dla siebie. Kiedy chory pokona depresję, zafundujmy sobie krótki wyjazd na urlop.