Do jakiego typu fachowca warto się udać, gdy mamy problem z psychiką? Do psychologa czy psychiatry? Od czego jest to zależne?

Kiedy czujemy, iż nasze życie wymyka się spod kontroli, kiedy nie można już dłużej kontrolować swoich odczuć, jak wszystko wydaje się gorsze, i coraz bardziej beznadziejne – z pewnością dobrze wtedy odwiedzić lekarza.

Lecz jaki specjalista będzie dla nas bardziej odpowiedni? Psychiatra a może psycholog?

Niestety, bez przerwy jest stereotyp, jaki mówi, że powinniśmy być bez wątpienia nienormalnym, by uczęszczać do psychologa, a tym bardziej do psychiatry. Samo wypowiedzenie słowa “psychiatra” przy pewnych osobach spowoduje, że zaczyna się kłopotliwa cisza. Zwłaszcza w mniejszych miastach, jak Mińsk Mazowiecki, pokutuje takie przekonanie. To jak najbardziej błędne myślenie. Tego rodzaju osoby nie widzą tego, iż człowiek nie jest złożony jedynie z ciała – skóry, kości oraz mięśni, ale także z psychiki, która ma wielki wpływ na nasze życie. Fachowe porady znajdziesz na stronie .

Niektóre osoby, jak już odważą się pójść do specjalisty, nie wiedzą do końca, czy bardziej odpowiedni będzie psycholog czy psychiatra? Psychiatra ma przygotowanie stricte medyczne, więc skończył medycynę, może wypisywać recepty na różne leki, przykładowo na leki na nerwicę. Wielu tego typu specjalistów jest również psychoterapeutami. Psycholog (np. – psycholog dziecięcy sopot) natomiast to człowiek, który skończył studia psychologiczne, bardzo często przyjmuje swoich pacjentów w takim miejscu, jak poradnia psychologiczna. Nie może wypisywać recept na lekarstwa.

Grupa podczas terapii

Autor: Nantes
Źródło: http://www.nantes.pl
Bardzo dobrą wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje psychika człowieka mają zwłaszcza psychologowie kliniczni, gdyż znają oni funkcjonujące psychopatologie, to jak powstają nerwice, psychozy i depresje. Jeśli można coś zasugerować, to na pewno na początek lepiej skorzystać z usług psychologa.

Może się bowiem zdarzyć tak, iż zaczniemy chodzić do psychiatry, jaki z ochotą będzie nam przepisywać leki, po pewnym czasie zaś będziemy od nich uzależnieni. To groźne i lepiej tego unikać. Psycholog nie może wydawać recept, tak więc możemy być pewni, iż terapia będzie bez dodatkowych wspomagaczy, na czym na pewno zyska nasze zdrowie. No i na koniec powinniśmy dodać, że naprawdę nie można wstydzić się czy bać wizyty u psychologa czy psychiatry. Miejmy na uwadze, że to zwyczajny lekarz. Specjalistę znajdziesz na