W jaki sposób działa giełda – podstawowe pojęcia, jakie pomogą nam zrozumieć zawiłości giełdowych parkietów

Giełda dla większości Polaków to termin kojarzony przeważnie z filmów oraz wiadomości wieczornych bądź też ekonomicznych. Więcej informacji o tym zagadnieniu pojawia się w przypadku większych kryzysów na rynkach finansowych czy też efektownych upadków korporacji czy też banków.

nasdaq

Autor: rikkiprince
Źródło: http://www.flickr.com
sprzątanie

Źródło: sxc.hu
Jednakże poza takimi przypadkami większość z nas nie zaprząta sobie zbytnio głowy tym w jaki sposób funkcjonuje giełda i jakie ma znaczenie w współczesnym świecie.
Czy słyszeliście kiedyś takie pojęcia jak Dax, WIG albo też indeks giełdowy? To terminy, które związane są z pojęciem giełdy papierów wartościowych dax.sprawdź pełną ofertę podział majątku warszawaNajwiększe centra finansowe, jakie znajdują się w Nowym Yorku oraz londyńskim City operują na giełdzie ciężkimi do pojęcia dla normalnego zjadacza chleba kwotami. Mówiąc wprost, chodzi o moment, gdy dochodzi do transakcji pomiędzy graczami, natomiast przedmiotem transakcji są akcje firm notowanych na giełdzie. Ogólnie rzecz biorąc, gdy jesteśmy posiadaczami akcji jakiejkolwiek firmy zostajemy stajemy się tym samym niejako współwłaścicielami jej fragmentu adekwatnego do wielkości posiadanego wkładu. Firmy postanawiają wejść na giełdę w celu pozyskania kapitału w zamian proponując swoje udziały.
Co niezwykle interesujące, świat ten stanowi doskonałe źródło informacji na temat stanu rynku kapitałowego jak również i gospodarki . To, co dzieje się w trakcie sesji może mieć niebagatelny wpływ na realne funkcjonowanie milionów ludzi.

Mieliśmy do czynienia z tym całkiem niedawno chociażby na Nasdaq, a więc giełdzie papierów wartościowych USA w przypadku kryzysów finansowych i krachów wielkich korporacji i wielkich instytucji finansowych.