Jeżeli lubisz wino, przeczytaj, czy nasz kraj może cię zadziwić w tej kwestii

Gdy ktoś wspomina o winie, odruchowo myślimy: Francja, Gruzja, Australia, Argentyna. Gdy ktoś mówi o winnicach, odruchowo myślimy Toskania. A co z Polską? Czy na rodzimych ziemiach też można wyprodukować wyśmienite wino? Czy polska produkcja sprowadza się tylko do domowych ogródków?

kieliszki

Autor: Rosendahl
Źródło: Rosendahl

Polacy od lat sadzili winorośla. I od lat wytwarzali wino. Na ogół było to jednak łączone z przydomowymi ogrodami. Doskonali smakosze wina, wiedzą jednakże doskonale, iż polskie winnice istnieją i mają się dobrze (choć za wielką kompromitację rodzimi winiarze uważają nieprzychylne ustawodawstwo, przez które oficjalnie jedynie kilka, kilkanaście osób butelkuje wino z akcyzą).

Ich największa liczba jest na terenie Mazowsza, podkarpackim i w tzw. regionie przełomu Wisły. Kilka jest w okolicach Zielonej Góry i na Dolnym Śląsku. Wszyscy to koneserzy. I chociaż Polskę nie rozpieszcza pogodą (niestałe warunki), producenci niezmiennie stoją przy swoim – pragną produkować pod każdym względem najlepsze wino. Sprawdź szczegóły: kliknij i przeczytaj charakterystykę tej winnicy (odwiedź stronę).

W Polsce robi się się wiele festiwali wina, na których ludzie mogą poznać przeróżne smaki tego wykwintnego alkoholu. Wina świeże, słodkie, lub z nutką goryczy,jak również wina musujące – wybór okazuje się wszelaki. Na tego typu imprezach prezentują się zarówno spore polskie winnice, jak i regionalni mali producenci. A jak wielu w RP jest amatorów? Ciężko stwierdzić. Należy jednak zauważyć skłonność Polaków do robienia wina samodzielnie.

Przedstawione tu informacje zaciekawiły Cię na tyle, że masz zamiar przeczytać więcej? Zachęcamy więc do następnej strony. Tam czeka kompleksowe opracowanie (www.winnicadwiegranice.pl/odmiany-winogron/).

Przydomowy ogródek i kilka butli w spiżarni – to obraz widziany dość często.

piękne dębowe beczki

Autor: Angela Llop
Źródło: http://www.flickr.com

Polskie wino rośnie w siłę. Jest sprzedawane przez sklepy www, aletakże ich stacjonarne odpowiedniki. Pojawia się w barach i w specjalnie stworzonych klubach winiarskich. Nie jest jednakże tak łatwo dostępne, jak często spotykane wina z Gruzji, czy Francji. Miłośnicy i producenci wierzą, iż to się zmieni. A polskie winnice są otwarte. Miast wciąż myśleć o podróży do Toskanii i zanurzenia się w pola winorośli, zajedźcie na rodzime obszary. Zobaczycie, iż piękno tej roślinności jest na wyciągnięcie dłoni. A trunek wytwarzany z owoców obezwładnia smakiem i zapachem.