Jakie są najważniejsze zalety prawdziwego miodu, jak sprawdzić, czy nie został on sfałszowany.

Natura dostarcza nam ogromnie dużo cennych rzeczy, i są one dużo bardziej pożyteczne od wszystkich substancji i związków produkowanych w laboratoriach. Można do nich przykładowo zaliczyć miód, którego właściwości zdrowotne i lecznicze znane są od tysięcy lat. Już dawni Rzymianie, Egipcjanie i Grecy wiedzieli, że jego regularne spożywanie poprawia odporność organizmu i leczy różne choroby, i taka wiedza nadal jest aktualna. Ludzie wtedy znali skuteczność miodu, lecz nie wiedzieli dlaczego jego działanie jest tak pożyteczne.

Obecnie, dzięki nowoczesnej nauce ludzie doskonale znają jego skład i wiedzą dużo na temat czynnych substancji, związków i witamin w nim obecnych. Zależnie od gatunku miodu związki te mogą być różne, z tego też powodu różne miody stosuje się przy różnych dolegliwościach. Na przykład miód lipowy zalecany jest na różnego rodzaju przeziębienia i problemy z układem oddechowym, a wrzosowy przy chorobach prostaty oraz dróg moczowych. Różnych odmian miodu jest więcej niż dziesięć, dlatego też należy choć trochę o nich poczytać, aby wiedzieć co się kupuje.

miód

Autor: Free Creative Commons Images for Colorful Souls!
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak żeby kupiony miód rzeczywiście posiadał te wszystkie pożądane właściwości, to musi być całkowicie naturalny. Jednak z tym bywa bardzo różnie, bo chęć zysków pszczelarzy często może powodować różne oszustwa. Przede wszystkim miód nie toleruje wysokiej temperatury, która może zniszczyć dużą część enzymów i związków w nim zawartych.

Jeśli dowiadujesz się o publikującej intrygującą Ciebie treść nowej witrynie, to najpierw zweryfikuj info (https://www.metalfach.com.pl/produkty/osprzet-do-ladowaczy-czolowych/widly-do-bel/) w kontekście źródeł, z których pobiera ona wiadomości.

Dlatego też nie można go zbyt mocno podgrzewać, a w żadnym wypadku gotować.

Dobry miód niepasteryzowany po pewnym czasie skrystalizuje, w zależności od gatunku może to trwać od paru tygodni do nawet kilku miesięcy. Z kolei miód mocno ogrzewany nawet po długim okresie trzymania będzie płynny, niestety po czymś takim niewiele pozostało z jego właściwości. Następnym problemem związanym z miodem jest łączenie go z miodami importowanymi z innych krajów, szczególnie Chin. Takie miody często można spotkać w marketach i sklepach, lecz niestety nawet nieduże pasieki też niekiedy będą sobie pozwalać na to, żeby połączyć swój miód z czymś, co tylko zwane jest miodem.