Samodzielne warzenie, czyli pierwszy odpowiedni manewr na ścieżce w dorosłe życie

Rozpoczęcie edukacji w miasteczku odlegle usytuowanym od teraźniejszego miejsca pobytu, jest dla młodych osób sporym wyzwaniem. Oprócz uczęszczania na ćwiczenia będą musieli zmierzyć się z tymi bardziej trywialnymi czynnościami: od prasowania poczynając, a na sprawunkach kończąc. Sporym sprawdzianem samodzielności będzie też przygotowywanie śniadań na własną rękę.
Akademickie stołówki nie działają już tak prężnie jak jeszcze kilkanaście lat temu, a cena posiłku zamówionego w restauracji jest na tyle wysoka, że skutecznie odstrasza żaków od konsumpcji. Wolą zakupić sobie zupki chińskie albo bigos w szklanym słoiku. Lepszym, a na pewno zdrowszym, rozstrzygnięciem będzie poznanie tajników sztuki gotowania domowych zup ogórkowych.

gotowanie na parze

Autor: Jeff Nelson
Źródło: http://www.flickr.com
Pojęcie podstawy gotowania nie oznacza tylko tak fundamentalnych czynności jak warzenie ryżu w chropowatych woreczkach foliowych czy gotowanie jajek po wiedeńsku. Trzeba przecież nauczyć się podawać zdrowe, obiadowe posiłki, które dadzą energię na resztę dnia, a to oczywiście wymaga podstawowej znajomości przepisów kulinarnych. Jadłospis ma być urozmaicony, a serwowane kolacje nieskomplikowane i ekspresowe w przygotowaniu.
Po pierwsze, trzeba zacząć od rejestru zakupów – dobry plan to połowa sukcesu każdego przedsięwzięcia. Jeśli kupimy zbyt wiele surowców, to na pewno nie spożyjemy ich w terminie wydrukowanym na opakowaniu i jogurty czy szynki wylądują na śmietniku. Po drugie, przyda się znajomość chwytów, którymi na co dzień posługują się stuprocentowe kucharki domowe. Do nich należy np. taki sposób ugotowania makaronu, aby nie zbijał się na misce albo nawet pozbycie się brązowych plam na przypalonych garnków bez użycia chemii.

Kolejnym punktem obejmującym podstawy gotowania (najlepsza pomoc w gotowaniu – zajrzyj tutaj) bywa poznanie oraz użycie dobrych praktyk. Określają one zasady, dzięki którym w pomieszczeniu kuchennym zawsze panuje ład, zdrowe posiłki są przygotowywane na czas i nic się nie marnuje, nawet obierki z cytryny. Przykładem dobrej praktyki staje się peklowanie świeżych ryb tak, aby nie trzeba było ich zamrażać na obiad (zobacz torty komunijne dla chłopca) w następnym miesiącu.

Każdy początkujący kucharz musi pamiętać, że poznając podstawy gotowania musi równocześnie nastawić się na kłopoty. Zawsze przecież coś się przypali, a gotowane mleko nie raz skipi. Nie warto jednak zrażać się niepowodzeniami, tylko ponawiać kolejne próby. W końcu rozgrzewka czyni profesjonalistą.