Uwolnienie zawodu księgowego – na czym dokładnie polega i jakie będzie miała wady i zalety dla klientów.

Przez lata niektóre profesje kojarzyły się z elitarnością i niedostępnością, ale równocześnie do ich wykonywania konieczna była bardzo duża wiedza, jaką niekiedy trzeba było zdobywać latami. W ostatnim czasie coraz popularniejsza zaczęła być deregulacja, która ma na celu uwolnienie niedostępnych dotychczas zawodów i dopuszczenie do ich wykonywania każdego chętnego. Taka deregulacja zaczęła również obowiązywać przy zawodzie księgowego, wykonywanie którego przez obowiązywaniem zmian musiało być poprzedzone pozyskaniem dużej ilości wiadomości i otrzymaniem certyfikatu.

Rzecz jasna uwolnienie zawodu księgowego, jak wszystkie tego typu decyzje, mieć będzie swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy alarmują, że bardzo może to zniszczyć to rynek księgowych usług i może narazić klientów na straty, inni z kolei cieszą się z takiego obrotu sprawy, bo przez deregulację młode, ambitne osoby będą miały szansę zaistnieć w tym zawodzie. Powinno przyjrzeć się wszystkim argumentom za i przeciw, szczególnie jeżeli się będzie zamierzało korzystać z usług biura księgowego. Zobacz też .

Podatki

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Najważniejszym argumentem przeciwników wprowadzenia deregulacji jest to, że za sprawy księgowe wezmą się osoby niezbyt zorientowane, jakie nawet mogą nie orientować się, jak jest liczona deklaracja vat czy co jest potrzebne, aby uzyskać zwolnienia z vat. Rzeczywiście trochę racji w tym może być, ale w praktyce osoby tego typu szybko zostaną zweryfikowane przez klientów.

Czy ta tematyka Cię wciąga? Jeśli tak, to przejrzyj link, pod jakim znajdziesz potrzebne Ci dane – zobacz, że Cię zajmą na długi czas.

Jeżeli zostanie zauważony ich brak profesjonalizmu, to nie będą miały dużych szans na wyrobienie sobie odpowiedniego prestiżu. Czytaj też .

Klienci zwyczajnie pójdą tam, gdzie proponowane usługi będą na wysokim poziomie, a tym słabszym pozostanie albo douczenie się, albo zmiana zawodu. Następnym argumentem przeciwników będzie obniżanie kosztów. To bardzo się wiąże z argumentem poprzednim, oczywiście ci słabi księgowi będą proponowali niższe ceny, ale przeważnie jakość ich usług będzie adekwatna do tych cen. Zobacz składki ZUS do odliczenia Rynek również i to szybko zweryfikuje, akurat przy usługach księgowych klienci na pewno będą woleli, aby wszystko zrobione było tak jak należy, nawet jeśli będą musieli za to nieco więcej zapłacić.