Kłopoty z chodzeniem, bolesne stopy? To być może są haluksy. Co to jest? I jak z nimi walczyć?

Są tego typu dolegliwości, które zjawiają się nagle, jednak równocześnie już poprzednio zaczynały o sobie znać. Schorzenie o którym będziemy pisać nie jest śmiertelne, jednak bardzo utrudnia życie, aż do tego stopnia, że z trudem się poruszamy, więc ograniczamy własną aktywność do minimum. Haluksy, bo one są bohaterem niniejszego tekstu, to bardzo dokuczliwa dolegliwość, z którą jednak możemy skutecznie walczyć.

Piękne stopy

Autor: Instytut Urody beautebar
Źródło: Instytut Urody beautebar

Haluksy operacja jest potrzebna w sytuacji, kiedy zmiany zwyrodnieniowe stopy bardzo utrudniają nam chodzenie. Jednakże, jeśli pragniemy poddawać się tego rodzaju zabiegowi czeka nas zbiór badań, na przykład zrobienie zdjęć rentgenowskich. Niezwykle pomyślną informacją dla osób, które pragną poddać się operacji na haluksy jest fakt, że w ostatnich latach techniki chirurgicznego leczenia tej choroby stały się jeszcze niezwykle profesjonalne. Zabieg taki pewnie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, używa się do tego celu zastrzyku z lidokainy.

Zobacz koniecznie ten świetny serwis (https://www.atomrtg.pl/) – on na pewno także Cię zaciekawi, gdyż znajdziesz tam inne tego typu informacje na temat przedstawianej problematyki.

To schorzenie nazywane jest także paluchem koślawym, jak więc przeprowadza się operację, jak wygląda leczenie paluchów koślawych?

Bazuje to na zabiegu osteotomi, a więc przecięcia kości. Zabieg wykonuje się przy użyciu małej tytanowej śrubki, posiada ona w środku otwór, dzięki niemu można zrobić bardzo niewielkie nacięcie. Tego typu tytanowe śrubki odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością, więc kość szybciej może się zrastać. Tego rodzaju śrubki mają jednocześnie utrzymywać kość w nowej, wygodniejszej pozycji. Może zdarzyć się jednak, że śrubki ulegają obluzowaniu, więc niezbędne jest ich zlikwidowanie. Ma to miejsce tylko wówczas, jakwystąpiło podrażnienie.

Jak pozbyć się uciążliwych nagniotków

Autor: 123rf
Źródło: 123rf

W takiej sprawie chory jest znieczulony ogólnie i miejscowo, z kolei do zlikwidowania śrubki wykonuje się małe nacięcie. Operacja jest jednak ostatnią deską ratunku, a czasami warto wcześniej zapobiegać niż leczyć. Jeśli więc pragniemy zminimalizować ryzyko pojawienia się tego schorzenia powinniśmy kupować buty odpowiednio wyprofilowane, które nie będą uciskać na palce stóp. Rozmiar powinien być również idealnie dopasowany. To zmniejsza możliwość wystąpienia haluksów, więc warto o tym pomyśleć.