Menu poproszę

Lokal gastronomiczny to nie jedynie budynek, dania i kelnerzy, kucharze. To też klienci, aranżacja wnętrza i niezmiernie istotne menu.

Nie chodzi nawet o sam zestaw potraw proponowanych przez kucharza, chodzi raczej o formę samego menu. Szanująca się restauracja ma porządną karta menu restauracji. Karta menu musi być czysta i przejrzysta. To dwie podstawowe cechy. Jeśli to zafoliowana kartka, to musimy sprawdzić, czy folia (zobacz foliarka) nigdzie nie odchodzi.
Jeżeli to książeczka, to należy przejrzeć każdą na koniec dnia i zobaczyć czy nie zapodziały się wśród kartek jakieś resztki jedzenia. To niezmiernie ważne żeby menu było zadbane, a co za tym idzie chciało się złożyć zamówienie. Istotne jest też to, by, co jakiś czas robić przegląd potraw i odrzucić z menu te, które się nie sprzedają. Jeśli mamy ochotę zaprowadzić jakieś zmiany w menu pamiętajmy, że nie możemy tego zrobić ręcznie. Najlepiej na nowo wydrukować karty menu, poznaj tutaj. Nie piszmy nic i nie skreślajmy odręcznie, bo to nieestetyczne.

Przyprawniki do soli i pieprzu

Autor: amyshuff
Źródło: http://www.flickr.com

Na stolikach w lokalach gastronomicznych często da się zauważyć serwetki w gorszym lub bardziej udanym serwetniku i przyprawy, które często ustawione są tak jakby ktoś je tam postawił z rok lub dwa lata temu i o nich zapomniał. Jeżeli chcemy żeby nasz lokal przyciągała klientów musimy zadbać o wszystkie szczegół między innymi o przyprawniki. Jeżeli dostajemy od dystrybutora jakiś produktów przyprawniki i do tego jeszcze serwetniki, to na Boga, pamiętajmy by na każdym stoliku były takie same zestawy. A najtrafniejszym rozwiązaniem jest kupno takich samych przyprawników i serwetników na wszystkie stoły w jakimś pasującym do lokalu kolorze bez zbędnych napisów reklamujących jakiś koncern, moja strona. Postarajmy się o to, żeby lokal, do którego wchodzi głodny człowiek naprawdę przyciągał nie jedynie dobrym potrawami, ale również pięknym wnętrzem. Postarajmy się, żeby każda osoba wchodzący do naszego lokalu czuła się przyjemnie już od momentu przekroczenia progu. Szczegóły robią całość restauracji, więc pamiętajmy, że dobry przyprawnik to nie jedynie sól i pieprz, a również oliwa lub jakaś inna przyprawa, która będzie wpisywała się atmosfery restauracji, knajpy i serwowanych w nim potraw.