Czy szybko rozliczać PITy przez internet?

Wszystkie dorosłe osoby zobligowane są do tego, żeby każdego roku rozliczyć PIT. Nie jest to czynność za bardzo lubiana przez Polaków, jednakże jego pominięcie może wiązać się z niemałymi konsekwencjami. Dlatego też z większym lub mniejszym entuzjazmem, każdy musi się rozliczyć.

obliczenia finansowe

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Obecnie jednak regularne rozliczenie nie powinno wcale wiązać się z godzinami spędzonymi w urzędach. Za sprawą możliwości wirtualnego rozliczenia można to zrobić w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Mimo to wiele ludzi nadal nie wiem, jak rozliczyć PIT online (więcej dowiesz się tutaj) oraz czy to ogólnie jest bezpieczne.

Rozliczenie PIT wykonywane internetowo jest prostsze niż sądzi większość z nas i co istotne – zupełnie bezpieczne. Najważniejszą zaletą jest oczywiście prostota obsługi systemu pozwalającego nam przesłanie rozliczenia rocznego do Urzędu Skarbowego poprzez internet. W praktyce system ten kieruje nas właściwie krok po kroku, podświetlając na czerwono miejsca, jakie powinniśmy wypełnić. Co ciekawe, w przypadku wszelkich nieprawidłowości popełnionych podczas wypełniania, program daje nam o nich znać.

rachunki

Autor: kate hiscock
Źródło: http://www.flickr.com

Proces złożenia formularza rocznego rozliczenia PIT kończy się oczywiście przesłaniem dokumentu. Musimy pamiętać jednak, iż po przesłaniu system prześle nam specjalny numer, którego nie powinniśmy nikomu ujawniać. Będzie trzeba go wpisać w kolejnym formularzu. W ten sposób sieć dostarczy nam niezbędne urzędowe zaświadczenie odbioru i to właśnie poświadczenie jest ostatecznym dowodem na to, że nasz PIT był prawidłowo dostarczony w terminie . Jest to bardzo ważna sprawa, w związku z tym nie powinniśmy przeoczyć tego etapu.

Jak się więc okazuje w rzeczywistości, internetowe rozliczenie PITów wcale nie jest takie trudne jak nam się wydaje. System jest także bardzo bezpieczny, w związku z tym nie powinniśmy się martwić o to, iż informacje przedostaną się w niepowołane ręce. Należy pamiętać, iż możemy zaoszczędzić wiele cennego czasu, który dotychczas poświęcaliśmy na dojazd do urzędu oraz oczekiwanie w kolejkach. Dodatkowo należy wiedzieć o tym, że internetowe systemy są niezwykle proste w użytkowaniu. Dzięki specjalnym narzędziom możemy również samodzielnie i bezbłędnie uzupełnić nasze rozliczenie. Warto więc wykorzystywać takie możliwości.