Częsty
kłopot alergii i metody radzenia sobie z nim

W dzisiejszych czasach człowiek musi zmagać się z duża liczbą dolegliwości, z których sporo uznawanych jest za tak zwane choroby cywilizacyjne. Ich charakter ma bowiem związek na przykład z zanieczyszczeniem środowiska, jakie można obecnie odnotować.

Płacz, łzy

Autor: LastClick
Źródło: http://www.freeimages.com
Do bardziej dokuczliwych dolegliwości tego rodzaju bez wątpienia należą uczulenia. Częstotliwość pojawiania się rozmaitych alergii w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła. Widać to zarówno u najmłodszych, jak i u ludzi dorosłych. Ponadto można także stwierdzić, że z biegiem czasu coraz więcej produktów jest potencjalnymi alergenami. Skrajnymi przypadkami są ludzie, którzy są uczuleni przykładowo na wodę. Najbardziej pospolitymi alergenami są natomiast roztocza kurzu i różnorodne pyłki pochodzące z roślin. Można sobie z tym radzić na różne sposoby, jednak stuprocentowo skutecznego lekarstwa na alergię póki co nie opracowano.
Alergie pokarmowe

gluten

Autor: www.holle.pl
Źródło: www.holle.pl

Ogromnie charakterystycznym rodzajem alergii są te, które dotyczą konkretnych typów żywności. Aktualnie wiele osób przykładowo jest uczulonych na gluten, zawierający się w tak rozpowszechnionych produktach mających w sobie pszenicę. Osoby posiadające tego rodzaju uczulenie muszą bardzo uważnie czytać etykiety żywności z wypisanym składem. Ogólnie alergie pokarmowe są niekiedy ogromnie męczące, szczególnie jeśli dotyczą produktów bardzo popularnych, lub też bardzo dobrych – takich jak czekolada. Do nagminnie pojawiających się reakcji alergicznych przy tego typu dolegliwościach zalicza się swędząca wysypka skórna.

Leki na alergię

leki

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com

W aptece dostępne są rozmaite preparaty na alergię, niektóre z nich sprzedawane są wyłącznie na receptę. Więcej informacji – oferta preparatów na alergię. Przy każdym podejrzeniu uczulenia warto wybrać się do specjalistycznej poradni, gdzie wykonane zostaną testy (badania na prawo jazdy) na określone alergeny. Alergolog zaleci później właściwą kurację farmakologiczną. Na niektóre alergeny możliwe jest również odczulanie, czego dokonuje się poprzez zastrzyki lub specjalne tabletki. Niestety takie odczulanie jest długotrwałe i drogie, ale efekty mogą się utrzymywać nawet przez kilka lat.

Masz jeszcze sekundę? Jeżeli tak, to namawiamy Cię do następnej strony, na której przygotowaliśmy szczegółowe wpisy – wejdź w link doktor cichoń.

Na większą część uczuleń jednak zalecane są środki mające działanie doraźne, a więc hamujące objawy wywołane uczuleniem.