Czym są nagniotki i w jaki sposób można z nimi walczyć? O czym warto pamiętać, jak przystąpimy do walki z tym schorzeniem?

Nagniotek jest okrągłym stwardnieniem skóry, może on powstawać na palcu stopy. Trzon nagniotka sięga w głąb skóry, tam uciska na łagodną warstwę okostną, a to wywołuje mocny ból. Tkanka więc wokół nagniotka może być dosyć zaczerwieniona, czasami zaś się zdarza, że jest tam stan zapalny. Jak radzić sobie z nagniotkami? Czy usuwanie nagniotków jest w pełni bezpieczne?

stopa

Autor: Jorge in Brazil
Źródło: http://www.flickr.com

Są właściwie cztery powody powstawania nagniotków. Jedno z nich nie jest zaskakujące – to niezbyt dopasowane obuwie. Kolejną przyczyną może być niezbyt dbały chód, w tej więc okoliczności nie pomogą nawet najbardziej wygodne obuwie. Nagniotki tworzą się także wtedy, gdy śródstopie nie jest odpowiednio wysklepione. Ostatnią przyczyną może być genetycznie uwarunkowane zniekształcenie palców stóp (choć ta przyczyna występuje dosyć rzadko). W większość więc sytuacji to my sami sobie zawiniliśmy, a objawy są tak przykre, iż musimy coś z tym zrobić.

Czy szukasz na stronie ginekolog wrocław prywatnie czegoś bardzo zajmującego? Zachęcamy więc do nowego tekstu. Trzeba tylko wejść w podany link.

Kiedy chodzimy bowiem czujemy ból i występuje miejscowe stwardnienie skóry. Wyleczenie nagniotków tak naprawdę jest zależne od przyczyny ich powstawania (aby temu zapobiec – odwiedź sklep www). Jeśli przyczyną było źle wybrane buty, to należy w przyszłości wystrzegać się pochopnego zakupu. Obuwie musimy nabywać na spokojnie, powinniśmy je dokładnie przymierzać. Co ważne, na zakupy korzystniej wybrać się w godzinach popołudniowych, gdyż w ciągu dnia stopy są opuchnięte i w tej sytuacji ciężko wybrać odpowiednie buty. Jeszcze bardziej rozsądnym działaniem będzie obrysowanie kształtu stopy np. na grubym papierze, wycięcie go i zabranie go ze sobą na zakupy.

leczenie stóp

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com

To sprawia, że możemy wkładać tekturową stopę do buta, by sprawdzić, jak duża ilość wolnego miejsca jest jeszcze w bucie. Jak nagniotek powstaje z powodu nieprawidłowego chodu, najczęściej ma to miejsce u dzieci, to warto stosować specjalne ćwiczenia lecznicze. Kiedy powodem jest zła wysokość śródstopia warto rozpocząć stosować specjalne lecznicze wkładki do butów. Można je zakupić w sklepach ortopedycznych oraz aptekach. Oczywiście, różne preparaty na odciski również będą pomocne w walce z nagniotkami (soulima.pl). Topowoduje, że możliwe jest odpowiednie wybranie obuwia, ażeby uniknąćpojawiania się nagniotków. Jednakże, zawsze musimy o tym pamiętać.