Czy herbata jest zdrowa – plusy i minusy oraz klika słów o earl grey

Kiedy robi się zimno lub czujemy się przeziębieni, często sięgamy do gorącą herbatę z dodatkami. Chcemy żeby nas ogrzała i usunęła wszelkie niepożądane objawy. Niektóry z nas piją ją wręcz nałogowo. Czy jest to zdrowe?

wejdź tutaj

Autor: insatiablemunch
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli twoja ciocia lub prababcia namawiały cię do wypijania herbaty po posiłkach, miały rację. Pewne związki zawarte w tego typu napoju usprawniają pracę układu pokarmowego oraz zapobiegają biegunkom. Dodatkowo (szczegółyo tym- sprawdź to koniecznie) działają moczopędnie, w związku z czym nasz organizm jest oczyszczany z toksyn. To nie jedyne dobre strony herbaty. Ma w swoim składzie bardzo dużo przeciwutleniaczy, sądzi się nawet, że działa antynowotworowo. Dzięki zawartej w niej teinie, działa pobudzająco, a organizm reaguje zbliżenie, jak na kofeinę. Boli cię głowa?

Napij się herbaty, która likwiduje tę dolegliwość. Istnieje wiele jej odmian, czerwona pomoże w odchudzaniu, zielona oczyści organizm, czarna będzie idealna dla miłośników mocno zaparzanej herbaty, natomiast biała będzie najlżejsza. Jeśli kochasz owoce, zdecydowanie musisz dobrać smaki owocowe. Należy wspomnieć o wyjątkowym smaku herbaty earl grey. Specyficzny zapach to działanie bergamotki – rośliny, której niewielkie kwiaty zbiera się i wykonuje ekstrakt. Earl grey zawiera naprawdę mocne przeciwutleniacze, dodatkowo pobudza i pozwala uzupełnić energię – tym po wypiciu tego typu herbaty mamy o wiele lepszy nastrój. Pomoże także w kłopotach żołądkowych oraz poprawi pracę jelit. Posiada fluor, więc wzmocni zęby (polecany dentysta lubin) i ochroni je przed próchnicą. Zwalcza także infekcje tworzące się w jamie ustnej. Doskonale smakuje z małą ilością mleka. Oprócz wielu zalet, herbata ma i wady, z którymi z całą pewnością trzeba się zapoznać. Po pierwsze możesz się naprawdę od niej uzależnić.

Objawem uzależnienia nie będzie wyłącznie picie dużej liczby filiżanek w ciągu dnia. Pojawia się nadmierne pobudzenie i uczucie niewytłumaczalnego lęku. Jeśli pijesz naprawdę dużo takiego typu napojów, twoja pamięć może ulec pogorszeniu. Jednym z ulubionych połączeń jest napar z dodatkiem cytryny. Nie jest to zdrowe i może sprzyjać powstawaniu choroby Alzhaimera. Dodatkowo popijanie tabletek herbatą może osłabić działanie lub przeciwnie – zwiększyć, co prowadzi do powikłań.

W wypadku herbaty, podobnie jak w rzeczywistości wszystkiego, niezbędny jest umiar. Spożywanie jej litrami nie przynosi niczego korzystnego. Należy pamiętać, że najbardziej odpowiednią ilością będą dwie filiżanki. W przeciwnym razie zamiast pomagać, napój będzie. Dbaj o zdrowie i spożywaj zalecane ilości.