Higiena jamy ustnej – jak trzeba dziś o nią dbać, by zagwarantować sobie zdrowie wszystkich zębów?

Zdrowe zęby mają znaczący wpływ na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu o czym zdecydowanie należy pamiętać. Niestety, cały czas dość duża część osób niczym ognia unika wizyt u dentystów, panicznie bojąc się bólu. Jest to nieuzasadnione, ponieważ współczesne gabinety dentystyczne dysponują świetnej jakości środkami znieczulającymi i zaawansowanym sprzętem, który do minimum ogranicza dyskomfort związany z zabiegami stomatologicznymi.

higiena jamy ustnej

Autor: Upupa4me
Źródło: http://www.flickr.com
Duże znaczenie ma jednakże odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej. Jak o nią dbać, żeby zagwarantować sobie zdrowie zębów? Przede wszystkim, konieczne jest mycie zębów po każdym posiłku. Oferta świetnej jakości past do zębów jest na tyle szeroka, że każda osoba będzie umiała odszukać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Dzisiaj bardzo popularne są pasty tworzone wyłącznie z naturalnych składników. Trudności pojawiają się w sytuacji, kiedy posiada się krwawiące dziąsło. Krew w czasie szczotkowania niekiedy może być symptomem niebezpiecznych schorzeń dziąseł, wobec tego dobrze jest od razu pójść do stomatologa. Dziąsła bowiem są oparciem dla zębów, które są w nich zakorzenione. Osłabienie dziąseł może wobec tego zaowocować wypadaniem zębów. Dentysta z pewnością będzie potrafił doradzić potrzebne leczenie albo produkty przeznaczone do dbania o tę kłopotliwą strefę. Dodatkowo, istotne znaczenie ma prawidłowa technika mycia zębów.

u dentysty

Autor: U.S. Pacific Air Forces
Źródło: http://www.flickr.com

Z jakie względu? Kilka sekund intensywnego szczotkowania nie wystarczy, aby zęby (usunięcie ósemki warszawa) dokładnie oczyścić ze wszystkich nagromadzonych zabrudzeń. Niezbędne jest kilkuminutowe szczotkowanie, docierające do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Oczyścić trzeba także język. Współcześnie na rynku proponowane są specjalne szczoteczki, wyposażone w wypustki umiejętnie czyszczące język, które są bardzo przydatne. Szczoteczka powinna być często wymieniana oraz chroniona przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, o które niestety w łazience jest bardzo łatwo. Po wyszczotkowaniu zębów należy wypłukać jamę ustną wysokiej jakości płynem zabijającym bakterie.

Dodatkowo niezbędna jest nic dentystyczna, do oczyszczania zakamarków między zębami. Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla zdrowia zębów, a jej dopełnieniem są regularne wizyty u stomatologów, przynajmniej raz w roku, na przeglądzie stanu uzębienia.