Jakie przyrządy do smażenia i pieczenia będą przydatne, jeżeli ktoś lubi eksperymenty w swojej kuchni.

Dobrze wykończona kuchnia wymaga sporej ilości różnych sprzętów. Rzecz jasna można pójść w stronę minimalizmu i mieć w niej dwa garnki i patelnię na wszystkie rzeczy, jednak jeśli ktoś będzie chciał nieco więcej realizować się pod względem kulinarnym, to pewnie mu to nie starczy. Już nawet w przypadku samych patelni jest ich przynajmniej kilka rodzajów, które się od siebie różnią przeznaczeniem oraz wielkością.

Typowe patelnie, stosowane do smażenia różnych rzeczy najczęściej są okrągłe i mają parę centymetrów na wysokość. Tak naprawdę będą one uniwersalnym naczyniem, na którym da się przyrządzać wiele potraw, ale w niektórych zastosowaniach dużo lepiej będą się sprawdzać specjalistyczne patelnie. Przykładowo grillowe patelnie wykonane są z grubego, trzymającego ciepło metalu, a poza tym posiadają niewielkie wypustki, które imitują ruszt. Dzięki temu podczas pieczenia tłuszcz z mięsa może spływać na samo dno. Za to patelnie do naleśników są dość szerokie, a za to mają niskie brzegi, co znacznie usprawnia ich odwracanie podczas pieczenia – patelnie do naleśników. Oczywiście da się naleśniki piec piece piekarnicze tomiservice na normalnej patelni, jednak nie będzie to aż tak wygodne, jak w przypadku dedykowanej.

naleśniki

Źródło: pixabay.com

Bardzo przydatnymi naczyniami będą również brytfanny. Są one połączeniem wyższego garnka czy patelni, i posiadają ich najważniejsze zalety.

Przeważnie są dość pojemne, zdecydowana większość z nich będzie na tyle pojemna, że bez żadnych problemów pomieści się tam nawet większy drób czy solidny kawałek pieczeni. Dzięki swojej wysokości pieczone mięso da się przykryć pokrywką, dzięki czemu nie będzie ono wysychać. Dodatkowym plusem takich naczyń jest to, że da się je również używać w piekarniku. Dzięki temu nagrzewają się one równomiernie ze wszystkich stron, co gwarantuje rewelacyjny smak przyrządzanych posiłków. Mięsa pieczone w taki sposób są soczyste kruche a jednocześnie zdrowe, bo przy tej metodzie nie trzeba używać dużej ilości tłuszczu. Nie ma też żadnych problemów, aby brytfannę używać do normalnego pieczenia na ogniu, wtedy służyć ona będzie jako normalna patelnia.