Kafetiery

Mickiewiczowski poemat Pan Tadeusz w jednej z ksiąg wspomina o kawiarce – osobie wchodzącej w skład służby w dworku szlacheckim, której zadaniem było robienie i osobliwe podawanie kawy z dbałością o odpowiednią oprawę.

Kawiarki

Źródło: www.garneczki.pl

Współcześnie słowem „kawiarka” nazywamy zaparzacz ciśnieniowy typu włoskiego, czyli urządzenie znane bez wątpienia niejednemu kawoszowi. Kawiarka pozwala na proste sporządzenie naprawdę aromatycznej, mocnej kawy o wyrazistym smaku zbliżonym do smaku kawy z ekspresu. Kawiarkę przed wykorzystaniem rozkręcamy, do dolnego zbiornika nalewamy wodę, zakładamy sitko (filtr) i zamieszczamy w nim mieloną kawę ukochanego typu. Urządzenie kładziemy na kuchence – para ze zbiornika z wodą przechodzi na skutek ciśnienia przez sitko, a w górnym zbiorniku powstaje pyszny, brązowy napar.

Kawiarki wprowadzone zostały na rynek w 1933 roku przez włoską firmę Bialetti, która do czasów obecnych funkcjonuje w powszechnej świadomości, jako lider wśród producentów tego rodzaju urządzeń. Robione z prawdziwej pasji do kawy kawiarki z oferty Garneczki.pl Bialetti stanowią nie tylko dumę Włochów, ale również symbol najwyższej jakości wykonania. Logo Bialetti to „mały człowiek z wąsem” (l’omino con i baffi), który widnieje na wszystkich kawiarkach producenta. Inne sławne marki, produkujące cenione kafetiery, to np. G.A.T., Frabosk, Gnali&Zani albo Pensofal Italy. Obecnie dysponujemy ogromnym wyborem wzorów (również designerskich) i kolorów kawiarek, stają się one albowiem nie tylko praktycznymi urządzeniami, cenionymi przez miłośników kawy, ale również ładnymi elementami wyposażenia wnętrz.

Pierwsza kawiarka robiona była z aluminium i do teraz kawiarki aluminiowe cieszą się nieprzerwaną uznaniem. Są one totalnie bezpieczne dla zdrowia człowieka, jednakże nie wolno ich myć przy pomocy środków chemicznych, a jedynie ciepłą wodą. Kawiarki stalowe – również wyjątkowo znane – częściej nadają się do użytku na kuchenkach indukcyjnych, nie jest to niemniej jednak regułą. Kawiarki indukcyjne występują w rozmaitych modelach i różnych pojemnościach, niemniej jednak warto podkreślić, że mniejsze pojemności (np. 1 bądź 2 filiżanki) rzadziej są dostępne w tego rodzaju wariancie. Różnorodną ofertę przeróżnych kawiarek ma serwis (sprawdzona firma urządzenia gastronomiczne serwis) sprzedający online – .

Utarło się, że kafetera szczególnie proponowana jest dla tych, którzy lubią mocne espresso – powstający napar charakteryzuje się albowiem sporą esencjonalnością. Nie znaczy to niemniej jednak, że inni miłośnicy kawy nie mogą używać kawiarek – kawową esencję można rozcieńczyć wodą albo mlekiem według upodobania. Wielbiciele jedwabnej pianki mogą nawet nabyć specjalne kawiarki do cappuccino (przykładem mogą być te z kolekcji Mukka Express firmy Bialetti). Każdy może, zatem odnaleźć kawiarkę idealną dla własnych potrzeb.

Posted in Bez kategorii