Kufle do piwka

Piwo to jeden z bardzo chętnie i najczęściej spożywanych napojów wyskokowych, cieszących się ogromną popularnością na całej kuli ziemskiej. Każdy smakosz piwa ma swoje ukochane rodzaje i gatunki. Jedni wybierają mocne piwa, inni preferują delikatniejsze, z większym lub mniejszym smaczkiem goryczki, piwa jasne albo ciemne, nareszcie znane słodziutkie piwa smakowe czy napoje piwne rodzaju radler.

Kufle do piwa

Źródło: garneczki.pl

Perspektyw jest rzeczywiście wiele. Zimnym piwem bardzo chętnie orzeźwiamy się w bardzo ciepłe, letnie dni bądź ogrzewamy grzańcem w chłodne wieczory. Bez względu na to, jaki wariant wybieramy, powinniśmy pamiętać o właściwym sposobie podawania piwa.sprawdź szczegóły burgundia burgundiaNiezbędnym wyposażeniem domowego barku są, więc kufle i pokale do piwa. Tutaj również mamy sporo opcji, najważniejsze jest jednak to, by pamiętać, że trzeba wystrzegać się kufli mocno rozszerzających się do góry, w których piwo szybciej zatraca bukiet i szybciej opada piana.

W pubach, klubach i gospodach browarek zazwyczaj serwowane jest w szklanych kuflach – z uszkiem albo bez (chociaż według niektórych koneserów te drugie to już szklanki do piwa, zwłaszcza zalecane do piw pszenicznych, które przed podaniem najlepiej zwilżyć letnią wodą, by łatwiej się nalewało). Szklane kufle mogą być wykonane z grubego, tłoczonego szkła lub z cieniutkiego, dostępne są w przeróżnych pojemnościach, z reguły 0,33 l, 0,5 l i 1,0 l (w Polsce nadal mniej popularna jest angielska pinta). Porządne uchwyty nie tylko ulepszają wygodę spożywania piwa, ale również powodują, że kufel jest niesłychanie funkcjonalny w trakcie wznoszenia toastów. Piwosze niejednokrotnie wybierają też kufle drewniane, a czasem nawet metalowe. Do wonnego grzanego piwa świetnie sprawdzą się grube kufle kamionkowe i kufle ceramiczne.

Piwo często podawane bywa również w subtelniejszych, eleganckich pokalach. Pokal jest specyficznym typem szklanego naczynia w kształcie kielicha na nóżce. Pokale do piwa nadają się również do serwowania słodkich koktajli czy co poniektórych napojów wyskokowych. Jednakowo dobrze pasować będą do napojów piwnych wytwarzanych na bazie lemoniady. Występują w mniejszych pojemnościach – 0,2 l, 0,33 l i 0,5 l. Co poniektóre gatunki piwa wymagają wyjątkowej oprawy – mniej typowych szklanek lub kieliszków typu snifter (koniakówki) czy tulipan. Chociaż wśród smakoszy piwa obowiązują konkretne zasady dotyczące utartych sposobów serwowania określonych piw, w rzeczywistości bardzo dużo zależy też od specyficznych preferencji i przyzwyczajeń. Dla niektórych niezastąpione ciągle pozostaną tradycyjne i ponadczasowe kufle do piwa .

Kufle i pokale są świetnym pomysłem na podarunek dla prawdziwych piwoszy – i to na rozmaite okazje. Sporą popularnością cieszą się piwne zestawy dla kibiców piłki nożnej czy komiczne kufle z nadrukiem. To rozpowszechniony wybór na świętowanie osiemnastych urodzin, wieczór kawalerski albo obronę pracy magisterskiej. Niezależnie od okazji, pamiętać należy, że ukochany trunek za każdym razem smakuje wyśmienicie w doborowym towarzystwie.