Kierowcy zawodowi

Kierowcy, którzy marzą być profesjonalnymi kierowcami są zmuszone najpierw uzyskać prawo jazdy właściwej kategorii.

Zawodowe kategorie prawa jazdy można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich jest C, czyli pozwalająca na prowadzenie pojazdów spedycyjnych, a druga z nich to kategoria D, która uprawnia do prowadzenia autobusów. Do jednego oraz drugiego szkolenia można przystąpić dopiero po zdaniu prawa jazdy na kategorię B, czyli na samochód (kompresor do opon) osobowy. Kategorię B można zdobyć w wieku 18 lat natomiast kategorię C i D można zrobić dopiero wówczas, kiedy ma się ukończone 21 lat.

Kwalifikacja wstępna Wrocław zawiera szkolenie teoretyczne oraz praktyczne. W czasie tegoż nauczania kierowca zdobywa wiedzę w jaki sposób praktycznie kierować danym samochodem z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa. Oprócz uczy się jak bez szkody przewozić towar, żeby go nie uszkodzić a także jak zapewnić bezpieczeństwo transportowanym pasażerom. Prócz tego uczy się jak kierować pojazd, aby zużył on jak najmniej benzyny. Pod koniec szkolenia robiony jest egzamin. Po jego pozytywnym zdaniu upoważniona osoba wydaje świadectwo kwalifikacji zawodowej, które poświadcza otrzymanie kwalifikacji przygotowawczej.

Gdy chodzi o szkolenia okresowe kierowców Wrocław to ich termin przebycia uzależniony jest od daty wydania po raz pierwszy prawa jazdy konkretnej kategorii. Szkoleniom tym podlegają wszyscy czynni zawodowo kierowcy co pięć lat. Szkolenia takie na ogół są prowadzone przez wysokiej klasy profesjonalistów również wykładowców, którzy są trwale związani ze spedycją drogową. Również należy przejść badania lekarskie. Co poniektóre zakłady oferują kursy okresowe kierowców metodą e-learning. Taki system szkolenia jest przeznaczony dla kierowców, którzy naprawdę nie mają wolnego czasu na poświęcenie całych dni na nauczanie. Po skończeniu takiego kursu kierowcy zawodowi są zobowiązani wymienić dokument prawa jazdy. Nowe prawo jazdy mieści wbity szyfr z początkowym nr „95”, co zgodnie z zarządzeniami Unii Europejskiej oznacza kierowcę zawodowego danej kategorii. Dalsza część szyfru obejmuje datę graniczną odbycia następnego szkolenia okresowego