Naucz się zasad księgowości

Dobry księgowy w każdej firmie to skarb, cały czas niezwykle zorientowany, doskonale upora się z najtrudniejszym prawie podatkowym a także znajdzie sposób na zaoszczędzenie pieniędzy tam, gdzie można. Wśród bardzo wielu, praw, podatków i ulg niezwykle łatwo jest się zgubić świeżo upieczonemu właścicielowi firmy.

Podatki i składki czyli co spędza sen z powiek każdemu przedsiębiorcy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych czyli PIT, jest podatkiem określającym bezpośrednio dochody pochodzące od osób fizycznych. Niewielu przedsiębiorców wie o tym,że nie nie ma jako takiej definicji osoby fizycznej – nie znajdziemy jej w przepisach prawa ani w ordynacji podatkowej. Oprócz podatku dochodowego na właścicielach firm ciąży obowiązek odprowadzania składek ZUS, Funduszu pracy i składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Dokumenty sprzedaży – nawet drobna pomyłka nie ujdzie płazem.

Dokument sprzedaży czyli powszechnie znana wszystkim faktura VAT to następny element księgowego życia, o której właściciele firm muszą pamiętać. Pomylić się w nim łatwo – pomyłkę poprawić już gorzej, bo będziemy potrzebowali do tego następnego dokumentu rachunkowego. Faktura korygująca albo nota korygująca, bo o tych dokumentach wspomnieliśmy, muszą zostać podpisane przez odbiorcę i nadawcę. Tylko pod tym warunkiem, dokument będzie ważny.

Na koniec tego skrótowego przeglądu zasad księgowania parę słów o opłatach skarbowych. Końcową sprawą z punktu widzenia księgowości jest sprawa opłat urzędowych. Napisać o nich warto ponieważ popełnienie błędu w jej wysokości może nam skutecznie pokrzyżować plany. Ustawa o opłacie skarbowej przewiduje możliwość uiszczenia należności za pracę organu administracji publicznej poprzez zakup papieru stemplowego, opatrzenia podania znaczkami, gotówką w kasie urzędu lub w formie bezgotówkowej. Kwotę jaką należy uregulować można zweryfikować w każdym urzędzie miejskim lub przeczytać ustawy z 2006r.

Powszechnie wiadomo, że nieznajomość przepisów prawa szkodzi wszystkim, a zwłaszcza brak podstaw księgowości i przepisów przedsiębiorcom. zanim założymy swój własny biznes (kredyty frankowe kancelaria) koniecznie powinniśmy sprawdzić jakie obowiązki będą się z tym wiązały. Nie znaczy to oczywiście, że musimy zostać specjalistami od księgowości, ale w takim wypadku dobrze jest mieć dobrego księgowego w swojej firmie gdyż niewiedza nie zwalnia z nas obowiązków.