Różnice pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą

Lekarz

Źródło: sxc.hu

Pojęcia „psychologia” oraz „psychoterapia” obecnie niejednokrotnie bywają ze sobą mylone.

Przede wszystkim ludzie zastanawiają się, do kogo udać się w poszukiwaniu pomocy w zwalczeniu określonego problemu. Nierzadko w grę wchodzi dodatkowo psychiatria. Każdy z tych wymienionych terminów określa coś innego, mimo że reprezentanci wszystkich trzech gałęzi zajmują się tym samy elementem ludzkiego życia, a mianowicie umysłem. Coraz więcej osób szuka profesjonalisty, który pomoże im poradzić sobie z daną sytuacją życiową. Z tego względu frazy w rodzaju „gabinet psychoterapii Wrocław”, „psychoterapia Warszawa” są bardzo często wpisywane w Internecie.

Psycholog

Jest to osoba, która ukończyła studia psychologiczne. W gabinecie psychologicznym można uzyskać diagnozę psychologiczną, jak również wszelkiego typu opinie i orzeczenia. Psycholog może posiadać możliwość stosowania psychoterapii, ale tylko po ukończeniu odpowiedniego kursu. Psycholog nie ma prawa leczyć farmakologicznie, czyli przepisywać lekarstw. Może natomiast pomóc w ustaleniu typu charakteru, przy pomocy testów psychologicznych. Do psychologa zgłaszają się w większości przypadków ludzie z codziennymi problemami dnia codziennego, znajdujący się pod wpływem stresu, z problemami w pracy czy w związkach. Pod hasłem „psycholog Wrocław” znajdzie się dużą ilość punktów, z których można wybrać ten najbardziej odpowiadający – kliknij po więcej.

Psychoterapeuta
Może posiadać ukończone studia psychologiczne, nie jest to jednak konieczne. Do pracy w charakterze psychoterapeuty wymagane jest odbycie czteroletniego szkolenia.

Wejdź na ten odnośnik, by przeczytać pokrewne materiały. Przykładowo zobacz serwis (https://www.audika.pl/4-kroki-do-lepszego-slyszenia), który omawia zajmującą Cię tematykę, a niewątpliwie się nie zawiedziesz.

Psychoterapia to w większości przypadków terapia o charakterze wielokrotnych spotkań, mające na celu osiągnięcie określonego rezultatu. Niejednokrotnie pomocy psychoterapeuty wymagają ludzie, którzy przeżywają jakiś kryzys, spowodowany utratą kogoś bliskiego, wypadkiem lub innym traumatycznym doświadczeniem. Inne często występujące przyczyny to objawy choroby depresyjnej, problemy związane ze snem lub z odżywianiem|zaburzenia snu lub odżywiania. „psychoterapeuta” to kolejne hasło, które pozwoli znaleźć renomowany i certyfikowany punkt odpowiadający zapotrzebowaniu.