Pomoc dla innych

Podejmowanie wielu mniej bądź bardziej ważkich decyzji co do rozliczeń podatkowych zajmuje w dzisiejszych czasach cenny czas. Rozliczenie z fiskusem nie należy do miłych, dlatego nieraz ogrom osób zapomina, o tym, że może z pożytkiem dla innych ludzi odliczyć 1 procent podatku na rzecz rozmaitych fundacji, organizacji pozarządowych. Odliczenie jednego procenta nic nikogo nie kosztuje, a może ono pomóc przykładowo w leczeniu czy działaniu wydawnictw, fundacji kulturowych, albo tych samorządowych.

Na pewno warto więc wiedzieć jak przekazać 1% podatku, na rzecz takiego typu organizacji. Kto jednak może to uczynić?

Świnka skarbonka

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Prawo regulują tą sprawę w sposób dosyć jasny. Jeżeli ktoś uiszcza podatek dochodowy od osób fizycznych lub odpowiedni ryczałt od wszystkich swoich przychodów ewidencjonowanych, jest on podatnikiem, który płaci podatek liniowy 19% bądź zyskał dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych im instrumentów finansowych, wtedy może on przekazać jeden procentwłasnego podatku na dowolne cele pożytku publicznego. Nie ponosi on przy tej operacji żadnych dodatkowych kosztów. Następnie, aby to uczynić, musi on wpierw wybrać konkretną organizację pożytku publicznego, na rzecz, której chce przekazać właśnie 1% własnego podatku. Organizacja Pożytku Publicznego może być to prawie każda organizacja pozarządowa , jak również osoby prawne, wszelkie jednostki organizacyjne działające na podstawie reguł tyczących się choćby: stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w obrębie granic Rzeczypospolitej Polskiej, czy o stosunku tego państwa do innych kościołów. Fundacja i organizacje pożytku publicznego są różne.

Zaliczają się tu również wszelkie spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ,a także różne mniejsze oraz większe kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie konkretnych przepisów. Kto chce dowiedzieć się więcej na temat definicji i warunków funkcjonowania organizacji opp może także wpisać w swoją wyszukiwarkę internetową frazę organizacja opp.

Warto przy okazji takich wyborów pamiętać, że przesadny pośpiech nie jest zazwyczaj najlepszym doradcą. Rozpiski takich organizacji można znaleźć w internecie na odpowiednich stronach. Wszyscy pragnący oddać jeden procent mogą znaleźć aktualne wiadomości w tym temacie – np. na portalu .

Po ustaleniu organizacji trzeba potem wypełnić rubrykę w swoim rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 ,bądź PIT-38. Trzeba napisać w odpowiedniej rubryce nazwę wybranej organizacji, jej numer KRS i deklarowaną kwotę, która nie przekracza nigdy jednego procenta należnego podatku. Tylko wtedy konkretny Urząd Skarbowy przeleje deklarowaną kwotę pieniędzy na konto wybranej organizacji.

Genialnym zamysłem jest przy okazji przyjrzenie się profilom działalności poszczególnych organizacji, spośród których można wybierać. W nowym tysiącleciu oryginalne oferty i promocje czasami zamiast ułatwiać podjęcie decyzji, silnie je komplikują, powodując niezdrowe sytuacje, których można jednak bez większej trudności uniknąć, nastawiając się jedynie na sprawdzone organizacje pożytku publicznego. Należy przy okazji takich rozliczeń z fiskusem zapamiętać, że przesadzony pośpiech nie bywa nigdy najlepszym doradcą. Warto przejrzeć więc gruntownie profile organizacji w sieci, a przy okazji dowiedzieć się jeszcze więcej o tym jak przekazać 1 procent podatku.