Jak gotować oszczędnie? Jest sporo ciekawych sposobów na tanie domowe gotowanie. Poznaj najistotniejsze z nich

Gotowanie to codzienność, coś z czym stykamy się każdego dnia. Są mimo to osoby, które nie gotują wcale, zamiast tego jedzą na mieście. Pozostali gotują sporadycznie, bo czasami im się nie chce, więc preferują przykładowo zamówić jedzenie. Przewaga jednak osób gotuje, bo tak jest przeważnie taniej.

sałatka

Autor: Jean L.
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety, nie zawsze tak jest, jak więc spowodować, by nasze zwykłe gotowanie było jak dogodne cenowo.

Jeśli opisywany artykuł jest według Ciebie ekscytujący, świetna strona (http://www.pakujmy.pl/sztucce-drewniane) z pewnością także będzie godna Twojego zainteresowania, gdyż znajdziesz tam podobne informacje.

Po pierwsze dobrym sposobem jest wymyślić jadłospis na tydzień. W ten prosty sposób pozbędziemy się zostawiania resztek, które jesteśmy w stanie wykorzystać kolejnego dnia. Na myśl przychodzi tu niezwykle prosty przykład, który mnóstwo z nas zna z autopsji. Dotyczy on lubianych zup domowych, czyli niedzielny rosół i poniedziałkowa pomidorówka. Powinniśmy zapisywać wydatki na jedzenie. Tego typu lista może się przydać w wyznaczeniu wydatków miesięcznych na zakupy żywieniowe. W taki sposób najpierw odkryjemy tak nazywane „czarne dziury” zbędnych kosztów.

Zupa cebulowa

Autor: Międzybrodzkie Makarony
Źródło: Międzybrodzkie Makarony

Tak naprawdę bardzo dobrym sposobem jest gromadzenie rachunków i zapisywanie każdego z wydatków. Należy także zagospodarować resztki. To znaczy, że warto tez pomyśleć o odpadkach,które zostają ze składników gotowanych dań. Przykładowo taka tego typu chwila występuje w czasie przygotowania panierki do schabowych. W tego typu momencie zazwyczaj wyrzuca się mąkę, a tak naprawdę możemy przesypać ją do opisanego pojemnika, by przy kolejnym panierowaniu mieć ją pod ręką. Wiele tego typu akcji mamy okazję także robić przy robieniu sałatek na przykład sałatki jajecznej. Jeśli jajek będzie zbyt dużo powinniśmy je trzymać w lodówce i dodać do następnej potrawy. Więcej: sprawdź sałatki.

Dobrze jest zrobić przetwory i jednocześnie unikać półproduktów, które przecież sami możemy przygotować. A jaka to radość i duma, jak zaprezentujemy na przykład dżem domowej roboty, który na gościach i domownikach zrobi lepsze wrażenie niż taki kupiony z supermarketu. Identycznie należy pomyśleć o innych produktach,przykładowo surówka przygotowana własnoręcznie będzie tańsza niż zakupiona w sklepie. No i na koniec kolejna niezwykle dobra rada, to zrobienie zakupów w opakowaniach zbiorczych. Tego typu planowanie pozwoli nam określenie, jak wiele chcemy jedzenia w konkretnym miesiącu. Równocześnie unikniemy w ten sposób wyrzucania jedzenia.

Zobacz także: .