Jak wycenić nieruchomość, aby na tym zyskać? Czy jest na to jakiś sposób? Jak postępować?

Niektórym może się wydawać łatwe, by sprzedać nieruchomość, ale w rzeczywistości wcale nie jest to tak łatwe do zrealizowania. Pierwszym i najbardziej istotnym krokiem jest odpowiednia wycena.

Na początek powinniśmy ocenić sytuację jeśli chodzi o rynek nieruchomości, gdyż rynek dyktuje nam określone trendy, o których trzeba pamiętać i jakie należy brać pod uwagę. Na początek dobrze jest sprawdzić, za jakie kwoty ludzie nabywają nieruchomości podobne do naszej, ale również za ile obecnie takie mieszkania faktycznie się sprzedają. Najczęściej jest bowiem tak, że cena z ogłoszenia różni się od tej, za którą dom został rzeczywiście sprzedany.

nieruchomość na sprzedaż

Autor: Mark Moz
Źródło: http://www.flickr.com

Sprawdzić należy także otoczenie takiego budynku. Podstawą jest, aby zobaczyć, jakiego rodzaju plusy ma otoczenie, w jakim znajduje się nieruchomość. Mowa tu przykładowo o takich okolicznych sklepikach, aptekach albo też przystankach autobusowych, dzięki którym prościej dojechać w każde miejsce. Istotne są również innego rodzaju kwestie, na przykład miejsce parkingowe, czy osiedle jest bezpieczne, właściwie oświetlone nocą czy sąsiedzi nie są konfliktowi. W kolejnym kroku musimy oszacować nasz wkład w to lokum, czyli warto zrobić listę wszelkich naszych działań i rzeczy, jakie zrobiliśmy, żeby zwiększyć wartość nieruchomości. Ważne będą tutaj rzecz jasna różnego rodzaju remonty, do kosztów doliczyć należy robociznę, czas i nerwy, które straciliśmy, gdy przywracaliśmy do stanu, w jakim obecnie się znajduje.

Jeśli interesuje Cię ciąg dalszy komornik września naszego tematu zapraszamy do następnego tekstu, który znajduje się pod podanym linkiem. Tam rozproszymy wszelkie Twe wątpliwości.

Po czwarte, przygotujmy nieruchomość na sprzedaż. To oznacza rzec jasna, żeby dobrze ją uprzątnąć, zniwelować wstydliwe mankamenty i zrobić niezbędne drobne prac remontowe. Niektóre takie prace naprawdę nie wymagają ogromnych nakładów środków, nie wymagają również zbyt dużej ilości sił, natomiast mieszkanie bardzo zyska na wartości. Należy również zatroszczyć się, żeby w mieszkaniu ładnie pachniało. Ostatni punkt jest najważniejszy, czyli należy przygotować najlepszą ofertę. Niestety, trudno jest przebić się z własną propozycją, bo konkurencja na rynku jest duża, warto w związku z tym skorzystać z wiedzy specjalistów. Przy tym, aby najlepiej przeprowadzić procedurę wycenienia także dobrze skorzystać z porad i doświadczenia fachowców – nieruchomości, przykładowo wycena nieruchomości w Warszawie.