Jak wypełnić PIT 2015 przez internet – praktyczne wskazówki

W dzisiejszych czasach składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną staje się coraz częściej wybierane. Coraz więcej osób jest zainteresowanych tym wariantem rozliczenia przede wszystkim ze względu na wygodę – można to z łatwością zrobić we własnym domu. Na co jednak trzeba zwrócić uwagę wysyłając PIT 2015 online?

pieniądze

Autor: InvestmentTotal.com
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki znajdującym się w internecie bezpłatnym programom rozliczenie PIT 37 staje się wyjątkowo proste i intuicyjne. Programy te prowadzą podatnika krok po kroku, mówiąc mu jak uzupełnić pojedyncze okna albo nawet uzupełniając je automatycznie. Większość przeznaczonych do tego celu aplikacji ma także zintegrowany system korekty, który analizuje gotowy wniosek pod kątem przypuszczalnych błędów, zmniejszając ryzyko ich zrobienia.

Żeby rozpocząć pracę z aplikacją do wypełnienia PIT 2015 online trzeba przygotować sobie wcześniej podstawowe informacje, takie jak pesel i pozostałe dane osobowe, kwota dochodu osiągniętego rok wcześniej, jak również informacje o nadpłaconych zaliczkach i składkach na poczet ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. W celu uwierzytelnienia podatnika urząd skarbowy nie wykorzystuje elektronicznego podpisu, lecz kwotę dochodu z roku poprzedniego – jeśli nie zostanie ona wpisana, formularz nie wpłynie do urzędu.

Po poprawnym uzupełnieniu i wysłaniu wniosku podatnik powinien otrzymać e-mail z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru – dzięki temu ma on pewność, że wniosek został złożony w wyznaczonym terminie. Otrzymanie e-maila potwierdzającego jest warunkiem koniecznym, który zaświadcza, że wniosek trafił do systemu. W przypadku nieotrzymania potwierdzenia trzeba jak najszybciej skontaktować się z urzędem skarbowym i przedstawić problem – dzięki temu można uniknąć ewentualnych kar za niezłożenie rozliczenia podatkowego w danym terminie i związanych z tym nieprzyjemności. Tu więcej: .

pieniądze

Autor: A_Peach
Źródło: http://www.flickr.com

Należy pamiętać o tym, że im szybciej prześlemy rozliczenie PIT 37, tym szybciej otrzymamy zwrot podatku. Z tego właśnie powodu nie opłaca się zostawiać tego na ostatnią chwilę – w tym momencie do urzędu przychodzi niezwykle dużo wniosków i nasz formularz musi czekać w kolejce do realizacji, co w znaczący sposób spowalnia cały proces.