Jak parzyć kawę?

Kawa jest napojem przygotowywanym z palonych a następnie mielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca. Owoce kawowca zostały odkryte w Etiopii, a do Europy dotarły około XVI wieku. Pierwsza kawiarnia została założona w Wiedniu w 1683 roku przez Polaka Jerzego Kulczyńskiego. W Polsce pierwszym miejscem, w którym serwowano aromatyczną kawę, była warszawska kawiarnia powstała w 1724 roku.

Kawa jest głównym źródłem kofeiny. Ten czarny napój ma działanie pobudzające i orzeźwiające, przyspiesza przemianę materii, a także zwiększa sprawność w myśleniu. Jednak należy wiedzieć, że spożywana w nadmiernych ilościach, może mieć negatywny wpływ na organizm. Najpopularniejsze sposoby parzenia kawy, na przykład po turecku, znamy wszyscy. W zależności od tradycji, przyzwyczajeń i upodobań możemy ją przyrządzić również w tygielku, filiżance, ekspresie lub filtrze. Warto wiedzieć, jak parzyć kawę, by wydobyć z niej to, co najcenniejsze.

Kawa po tureckuParzenie kawy po turecku jest często mylone z kawą zalewaną, tzw. plujką. Ten sposób jest najbardziej tradycyjnym sposobem serwowania kawy. Do przygotowania takiego napoju potrzebny jest miedziany tygielek z długim uchwytem. Drobno zmieloną kawę zmieszaną z cukrem należy wsypać do tygielka. Następnie należy zalać ją zimną wodą i kilka razy podgrzać, tak, aby wywar się podniósł. Należy pilnować, aby kawa się nie zagotowała. Przed podaniem należy dodać kilka kropel zimnej wody, aby fusy osiadły na dnie.

Zobacz również: filiżanki do kawy

Kawa z ekspresuParzenie kawy w ekspresie może być przeprowadzane na dwa sposoby – ciśnieniowo lub przelewowo.

Kawa

Ekspres ciśnieniowy służy do przygotowywania aromatycznego i mocnego espresso. Napoje typu cappuccino czy latte szykowane są właśnie na jego bazie.Jak parzyć kawę w ekspresie ciśnieniowym? To proste! Przygotowując kawę przy pomocy tego rodzaju ekspresu należy wsypać i lekko ugnieść zmieloną kawę do specjalnego sitka, które umieszcza się w kolbie. Jeśli ekspres posiada wbudowany młynek do kawy, nie trzeba martwić się o jej dozowanie. Maszyna zrobi to sama po wciśnięciu odpowiedniego przycisku. Kiedy woda w ekspresie osiągnie wysoką temperaturę, „przechodzi” (pod ciśnieniem) przez zmieloną kawę wprost do filiżanki. Kawa przygotowana w taki sposób ma delikatną warstwę pianki.Z kolei ekspres przelewowy jest urządzeniem, w którym woda przelewa się automatycznie przez filtr wypełniony zmieloną kawą. Takie urządzenie wyposażone jest często w podgrzewacz, który utrzymuje temperaturę w szklanym dzbanku. Jednak nie należy trzymać kawy zbyt długo w wysokiej temperaturze, ponieważ traci swój aromat.

KafetierkaParzenie kawy przy pomocy kafetierki jest tuż obok ekspresów ciśnieniowych, jednym z najpopularniejszych sposobów przyrządzania kawy. Urządzenie to cieszy się bardzo dużą popularnością we Włoszech. W dolnej części posiada zbiornik na wodę, nad nim sitko, a na górze zbiornik na kawę.Aromatyczny napar powstaje, gdy woda z dolnego zbiornika pod wpływem ciśnienia i zebranej pary przepływa przez sitko z kawą i wypływa w górnej części.Kawa zaparzona w ten sposób, w zależności od mieszanki i mocy zaparzania, może być delikatna i łagodna w smaku lub ostra i zawiesista.

Kawa parzona w filtrze

Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów zaparzania kawy. Polega na umieszczeniu filtra w dzbanku i nasypaniu do niego odpowiedniej ilości kawy, zalaniu jej gorącą wodą i pozostawia na chwilę pod przykryciem. Po upływie kilku chwil wystarczy wyjąć filtr z fusami i napój jest gotowy.

Polecamy: