Co to jest dieta raw? O co w niej chodzi i czy warto stosować ją w swoim życiu?

Dieta raw food to przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego. To znaczy zalicza się tu świeże owoce oraz warzywa, ale również kiełki, orzechy czy nasiona. W taką dietę jednak mogą także wliczać się owoce morza, jajka i mięso. Wszystko zależy od przekonań, a każda osoba musi sama dobierać własną dietę.

stragan z warzywami

Autor: Kristina D.C. Hoeppner
Źródło: http://www.flickr.com
Zwolennicy diety surowej mają własne argumenty przeciwko żywności, jaka jest poddana termicznej obróbce. W tego rodzaju jedzeniu zabijane są enzymy naturalne, jakie normalnie są w żywności, a to przyśpiesza proces starzenia jak i sprawia wzrost wagi. Podczas smażenia, pieczenia lub gotowania wytwarzany jest też akrylamid, związek toksyczny jak również szkodliwy, natomiast zawarte w pożywieniu witaminy oraz minerały ulatniają się – przenieś się tu.

Taka dieta jest wciąż bardziej powszechna, także w naszym kraju. Wciąż większa ilość osób chce wprowadzić ją do swojego sposobu żywienia, dlatego dieta raw w Polsce ma z dnia na dzień więcej fanów. Twierdzi się, iż niewskazane jest natychmiastowe przechodzenie na dietę raw food, bo nie da się przewidzieć, jak zareaguje nasz organizm. Taki organizm jest przecież przyzwyczajony do spożywania przetworzonych produktów, dlatego tego typu dieta może być dla niego niezłym szokiem. Najkorzystniej w związku z tym systematycznie wyzbywać się spożywanego do tej pory pokarmu, na to miejsce stopniowo zaś wprowadzać wciąż większą ilość surowych warzyw oraz owoców. Możemy również zdecydować się na odmianę łagodniejszą, to znaczy na przykład w 20% zostać przy tradycyjnej, ale zdrowej diecie- przekieruj do źródła.

owoce i warzywa - zdrowo

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Tym bardziej, jeżeli chcemy wprowadzić tą dietę naszym dzieciom taka decyzja musi być przemyślana, na pewno nie ma sensu w tej sytuacji używać jej w 100%. Należy pamiętać, że raw food to coś więcej aniżeli jedynie owoce oraz warzywa. Trzeba posiadać pewną ilość wiedzy, chęci oraz samozaparcia. Jeśli pragniemy czuć się dobrze, musimy mądrze postępować, żeby z wyczuciem dawać swojemu ciału to, czego faktycznie mu potrzeba. Dzięki temu zaopatrzymy się w energię do działania i sprawnego funkcjonowania. W Polsce możemy z powodzeniem stosować taką dietę, tym bardziej, że polska zdrowa żywność jest rzeczywiście dobrej jakości.