Z jakiego powodu kawa jest tak chętnie pitym napojem, jakie są najważniejsze zasady dotyczącej jej palenia.

Kawa jest razem z herbatą jednym z najpopularniejszych napojów, codziennie są wypijane na całym świecie bardzo duże ilości kubków. Jest serwowana na wiele rozmaitych sposobów, w praktycznie każdym rejonie preferuje się odmienne techniki jej podawania i parzenia. Aktualnie na świecie dominują dwie główne odmiany, czyli Arabica i Robusta. Obie te odmiany w pierwszej kolejności się różnią wyglądem ziaren, Arabica ma płaskie ziarna, nieco wydłużone, z kolei Robusta jest bardziej owalna i mniejsza.

Zdecydowanie większa różnica jest w smaku, bez żadnego problemu mogą ją wyczuć nawet mniej wprawni miłośnicy kawy. Na przykład kawa arabica jest bardziej delikatna w smaku, niekiedy wyczuwa się w niej subtelne korzenne lub czekoladowe nuty. Z kolei Robusta jest bardziej wyrazista, smakuje bardziej cierpko i gorzko. Jej charakterystyczną cechą będzie to, że posiada znacznie większą zawartość kofeiny, przez co ma znacznie lepsze właściwości pobudzające. W sumie ciężko określić, która z nich jest lepsza, jedni kawosze będą lubili delikatną Arabicę a z kolei innym bardziej będzie smakował ostrzejszy smak Robusty.

kawa

Autor: Segafredo Zanetti
Źródło: Segafredo Zanetti

Lecz w praktyce poza samym rodzajem ziaren bardzo duży wpływ na całościowy smak ma sposób jej palenia. Wbrew pozorom wcale nie należy to do łatwych rzeczy, palenie wymaga dużo doświadczenia i odpowiedniego wyposażenia. Proces palenia składa się z kilku etapów i zależnie od tego, jak się je przeprowadzi można uzyskać różnorodny aromat i smak. Podczas palenia zachodzi w ziarnach dużo procesów chemicznych, które uwalniają szereg związków eterycznych odpowiedzialnych za wyborny smak i zapach, jaki posiada kawa palona.

Najwięksi producenci sprzedający kawę palą ją w automatycznych procesach, w wielkich maszynach. Nie można powiedzieć, że sprzedawana przez nie kawa kolumbia excelso jest zła, lecz jest przewidywalna, smak jest dostosowany do oczekiwań większej części odbiorców. Jeśli ktoś będzie chciał znaleźć coś naprawdę oryginalnego i dobrego, to ciekawym pomysłem może być jakaś niewielka palarnia kawy. W takich miejscach właściciele przeważnie lubią eksperymentować, dzięki czemu można trafić na rzeczywiście niezwykłe smaki.

Więcej na ten temat: