Dbałość o zęby

Zęby, pomimo że zbudowane z bardzo wytrzymałego szkliwa, są narażone na z pozoru niezbyt niebezpieczną chorobę – próchnicę. Za powstawanie próchnicy są odpowiedzialne bakterie żyjące w jamie ustnej, żywią się one cukrami zawartymi w spożywanym pokarmie, rozwijają się więc na pozostałościach pożywienia pozostałych w szczelinach międzyzębowych.

Na skutek przetwarzania przez bakterie próchniczne cukrów, wytwarzają one jako produkt poboczny metabolizmu substancje, które powodują demineralizację trwałego szkliwa. Systematyczne mycie zębów zazwyczaj przeciwdziała temu groźnemu wchorzeniu, są jednak osoby, które są bardziej podatne na wpływ tych bakterii. Kiedy szczoteczka do zębów zawodzi, trzeba wybrać się do stomatologa.

Plomby, urządzenia do borowania, zastrzyki

dentysta podczas zabiegu

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Na podstawową higienę ust składa się mycie zębów, płukanie ust oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych (szczególnie narażonych na rozwój próchnicy). Profilaktyczna wizyta u stomatologa jest jednak polecana nawet osobom, które przestrzegają higieny. Próchnica na początkowym etapie rozwoju nie jest groźnym schorzeniem, najczęściej interwencja dentysty kończy się założeniem plomby. Czasami jednak ubytek jest tak głęboki, że niezbędna jest interwencja lekarza. Endodonta, bo tak się ów specjalista nazywa, zajmuje się leczeniem tkanek zęba zlokalizowanych pod wierzchnią wartstwą. Działanie dentysty polega najczęściej na tzw. leczeniu kanałowym – jest to długotrwały proces składający się z szeregu zabiegów, jest on bolesny, dlatego też lepiej jest zapobiegać wizytom u tego specjalisty.

Gdzie szukać specjalisty?

Usługi dentystyczne w Polsce zaliczają się do jednych z najmniej kosztownych w Europie, dentystów jest dużo, a do najlepszych lekarzy trzeba się zapisywać na długo wcześniej. Żeby odszukać najbliższy gabinet dentystyczny, należy wyszukać w Internecie przykładową frazę zawierającą miasto, na przykład „stomatolog Wrocław”.

Jeżeli szukasz tego typu interesującej informacji, sprawdź pod adresem (http://www.stajniaiskra.pl/), tutaj też na pewno jest właśnie to, czego poszukujesz.

Wyszukiwarka pokaże mapę miasta z naniesioną lokalizacją wszystkich gabinetów dentystycznych, wystarczy znaleźć ten położony najbliżej i zaznaczyć jego ikonę, by otrzymać jego dane. Rejestracja wizyty jest darmowa, dobrze jest jednak sprawdzić, czy gabinet stomatologiczny posiada umowę z NFZ, jeśli nie – za usługę konieczne będzie pobranie opłaty.