Wino – kilka ciekawych danych

Polska nie jest krajem, który kojarzy się z wytwarzaniem doskonałego wina. Na ogół jeżeli myślimy o wytwarzanym w Polsce winie, mamy na myśli słabiej jakości wina , które wytwarza się z owoców, a zwłaszcza wina jabłkowe. Tylko niewielka część osób zdaje sobie sprawę z tego, że od XI wieku byliśmy krajem o naprawdę dużych tradycjach winiarskich. Na chwilę obecną te winiarskie tradycje staramy się odnowić.

W latach osiemdziesiątych XX wieku na obszarze województwa podkarpackiego zaczęły znowu pojawiać się polskie winnice. Wina polskie najczęściej tworzone są z tradycyjnych odmian winorośli. Jednym ze szczepów, z których powstają wina polskie jest ceniony chardonnay – właściciel winnicy zaprasza na degustację win. W chwili obecnej na terenie województwa podkarpackiego znajduje się około sto pięćdziesiąt winnic. Naprawdę dużo winnic zostało założonych również na terenie województwa dolnośląskiego.

wino

Duża liczba tych winnic otwiera się na turystów. Dla turystów organizuje się nie tylko ich zwiedzanie, ale również degustacje win. Poznawanie winnic i degustacje win cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających nie tylko z naszego kraju, ale także z innych państw. Dla wielu właścicieli winnic jest to rewelacyjna okazja do pokazania swoich wyrobów szerszemu gronu miłośników win – skosztuj win polskich. Dużo gości odwiedzających winnic nie poprzestaje tylko na ich zwiedzeniu oraz skosztowaniu wina. Wielu to wino kupuje i zabiera jako podarek dla znajomych oraz rodziny.

Historia wina jest zaskakująco długa. Winorośl uprawiania była już w dawnym Egipcie, w Grecji oraz Rzymie. Jednak pierwsi winogrona zaczęli wytłaczać mieszkańcy starożytnego Egiptu. To od Egipcjan zdolność tą przejęli na początku Grecy, a następnie Rzymianie. W okresie średniowiecza produkcją wina zajmowali się głównie zakonnicy: cystersi oraz benedyktyni. Teraz najwięcej win produkuje się w państwach położonych w Europie.

Największymi producentami tego trunku jest Francja, Włochy Oryginalne produkty włoskie oraz Hiszpania. Coraz więcej win produkowanych jest również poza Europą: w Stanach Zjednoczonych, Australii, Argentynie, Chile oraz w Chinach. Odznaczające się wysoką jakością wino musi dojrzeć zanim znajdzie się w sprzedaży. Proces dojrzewania wina przebiega w dwóch etap. Najpierw przez minimum sześć miesięcy wino dojrzewa w beczkach, potem jest umieszczane w butelkach. Produkcja wina nie zalicza się do prostych. Ale wykonana odpowiednio zapewnia naprawdę rewelacyjny trunek.