Kto decyduje się na wizytę do specjalisty psychologa i czego może oczekiwać w czasie spotkania

Na nasze dobre samopoczucie składa się nie tylko dobra kondycja fizyczna, ale także kondycja psychiczna. Gros specjalistów psychologów twierdzi, że te dwie sfery są w takim oddziaływaniu, że jeżeli jedna zawodzi, to ta druga również nie ma się zbyt dobrze. Na wizytę do psychologa idą zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym posiadające trudności w nauce bądź te, które sprawiają kłopoty wychowawcze.

psycholog

Źródło: flickr.com

To stwierdzenie jest oczywiście tylko obiegową opinią, bo życie codzienne ukazuje coś zupełnie innego. Do gabinetu psychologicznego pukają także osoby dorosłe, które pragną lepiej gospodarować czasem czy poznać tajniki własnej psychiki, co bywa naprawdę istotne dla osób szukających pracy. Przeanalizujmy zatem ofertę specjalisty, która posiada swój gabinet na Górnym Śląsku.Dobry psycholog z Katowic i okolic nie utyskuje na niedosyt pacjentów. A to za sprawą szerokiej propozycji, która skierowana bywa do osób w każdym wieku. Niektórych może trochę dziwić fakt, że do poradni przybywają nawet dzieci w wieku do 2 roku życia. Jeśli maluch ma kłopoty z jedzeniem, a lekarz rodzinny nie dopatruje się w takim żadnej choroby, to porada psychologa może być nieodzowna. Z kolei dzieciaki w wieku szkolnym oraz nastolatkowie trafiają do poradni z innych przyczyn. Najczęściej są one kierowane do specjalisty, bo ich zachowanie jest nieakceptowalne. Zwłaszcza młode osoby mają problemy z agresją, co znacznie utrudnia kontakty z rówieśnikami. Poza tym zaczepni uczniowie bywają realnym zagrożeniem, tak dla pozostałych uczniów, jak i dla wykładowców.

Od wizyty u psychologa nie wymawiają się również osoby dorosłe. Agresja w rodzinie, nieprawidłowości emocjonalne czy pragnienie rzucenia palenia – to tylko niektóre trudności z jakimi spotkamy się w dojrzałym wieku. Pomoc psychologiczna jest teraz powszechnie dostępna. W prywatnych gabinetach należy oczywiście płacić za wizytę, ale poradnie psychologiczno-pedagogiczne są placówkami publicznymi, które dla uczennic świadczą usługi bez opłat.

A czego mamy się spodziewać w trakcie wizyty? Terapia (patrz też: integracja sensoryczna kalisz) opiera się głównie na konwersacji, dzięki której specjalista jest w stanie postawić diagnozę. Następne wymiany zdań mają już na celu usunąć istniejący problem. Wspomniany już tutaj dobry psycholog z Katowic będzie również dysponował zestawem różnego gatunku testów psychologicznych, które pomagają lepiej poznać nasz charakter. A dzieci będą w trakcie wizyty układać klocki bądź rysować obrazki.