Cukrzyca epidemią XXI wieku

Cukrzyca to pierwsza nie zakaźna choroba oceniona przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię. Wedle najnowszych informacji około 382 miliony osób na całym globie choruje na cukrzyce obydwu typów (badania z 14.11.2013). W naszej ojczyźnie chorych jest ok. 3 mln obywateli, co daje mniej więcej siedem procent populacji. Tendencja owa ma niestety kierunek rosnący.

Cukier

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Gdy jeszcze do tego doda się starzenie się ludności (starsze osoby częściej zapadają na cukrzycę) jak też coraz to poważniejsze problemy z otyłością, mamy istotnie kłopot. O ile na cukrzycę rodzaju pierwszego nie znaleziono metod przeciwdziałania, to możemy ratować się przed zachorowaniem na typ II tej podstępnej choroby – warto.
Jak w większości pozostałych chorób cywilizacyjnych najważniejsza jest prewencja. Osoby które są zagrożone cukrzycą powinny regularnie dokonywać pomiaru poziom cukru we krwi oraz żyć zdrowo: wykonywać ćwiczenia fizyczne, chociażby to miały być codzienne, 15-30 minutowe ćwiczenia ruchowe. Dobrze również zadbać o utrzymanie stosownej wagi, gdyż otyłość (zwłaszcza brzuszna) jest jednym z czynników przyspieszających postęp cukrzycy. Poza tym u osób chorych ćwiczenia fizyczne obniżają poziom cukru we krwi, co w połączeniu z właściwą dietą może zminimalizować zagrożenie wystąpienia powikłań następujących w chorobie cukrzycowej. Może to być na przykład retinopatia cukrzycowa leczenie której jest ogromnie skomplikowane. zobacz też:

Raz do roku pamiętaj o glukozie!

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co

Oczywiście sama aktywność fizyczna nie wystarczy. Trzeba jeszcze prawidłowej, zbilansowanej diety, a więc dopasowanej do wykonywanej pracy jak też aktywności fizycznej.

Wszystkie opisywane tutaj informacje pod tym hiperłączem są bardzo interesujące, więc nie czekaj dłużej, tylko przeczytaj więcej wiadomości, które Cię interesują.

Jadłospis ten powinien być wyjątkowo bogaty w warzywa oraz owoce, gdyż zawierają one witaminy, minerały jak też inne związki chemiczne korzystne dla ludzkiego organizmu – także aktywizujące produkcję insuliny. Osoby po 45 roku życia winny regularnie oznaczać sobie poziom cukru we krwi, by jak najwcześniej wykryć początki ewentualnej cukrzycy, co może znacznie ułatwić leczenie. Chory na cukrzycę powinien powiadamiać o tym fakcie każdorazowo medyków. W szczególności ważkie jest to w wypadku gdy u pacjenta planowane są operacje wzroku bądź inne. Brak podobnej informacji może spowodować iż u chorego nastąpi retinopatia cukrzycowa leczenie której może być niezwykle skomplikowane.