Co to jest zdrowa żywność a czym jest żywność ekologiczna?

Żywność ekologiczna jest tworzona bez dodatku nawozów sztucznych oraz bez pestycydów, przy równoczesnym zachowaniu żyzności gleby a także różnorodności biologicznej. Normy produkowania żywności ekologicznej opisane zostały w rozporządzeniu Rady (EWG) 2092/91 dotyczącym produkcji ekologicznej i znakowania produktów rolnych. Produkty ekologiczne muszą mieć odpowiednie certyfikaty unijne. Nie należy mylić terminu „żywność ekologiczna” z określeniem „zdrowa żywność”. Musisz wiedzieć, że „zdrowa żywność” to oznaczenie utworzone do celów komercyjnych.

zdrowe jedzenie

Autor: Trevor Ellestad
Źródło: http://www.flickr.com

Żywność ekologiczna jest bardziej wartościowa niż konwencjonalna – zaświadcza to dużo badań naukowych. Owoce i warzywa ekologiczne mają mniej pestycydów a także rakotwórczych metali ciężkich, a więcej witamin niż te typowe. Jednak ekologiczne mięso posiada mniej tłuszczu oraz więcej białka niż to pochodzące od zwierząt z ferm przemysłowych. Sprawdź, jaka jest jeszcze dysproporcja pomiędzy żywnością ekologiczną a konwencjonalną. Warto być czujnym na wszystkiego rodzaju symbole zdrowa żywność – . Żywność ekologiczna głównie odnosi się do żywności mającej zaświadczenia, natomiast zdrowa żywność jest wyrażeniem stworzonym do celów głównie marketingowych. Żywność ekologiczna dostępna jest najczęściej w sklepach z ekologiczną bądź zdrową żywnością. Żywność eko można kupować także w przeróżnych sklepach online. Specjaliści są zgodni, że warto po nie sięgać. Lekarze podkreślają, iż żywność produkowana bez zawartości pestycydów, bez dodatku konserwantów czy innych środków chemicznych jest korzystniejsza od żywności sporo przetworzonej. Produkty eko zdrowe jest dla wszystkich osób, bez względu na wiek czy stosowaną dietę

.

ekologiczna żywność

Źródło: pixabay.com

Polecana jest zwłaszcza dzieciom, kobietom w ciąży a także osobom cierpiącym na różne schorzenia. Wraz z coraz większym zainteresowaniem zdrowym stylem życia a także odżywiania się wśród polskich konsumentów, widzimy coraz mocniejsze zainteresowanie wyrobami. Potwierdzają to efekty na sprzedaży i ich rosnąca dynamika. Niewątpliwie przyczynia się do tego staranność o jakość produktów, które są pilnowane w całym przebiegu produkcyjnym, i fakt, że są to głównie produkty polskie.

Aby otrzymać dodatkowe wiadomości o tej tematyce przenieś się do kolejnej strony. W niej zapewne zaciekawi Cię kompleksowa informacja (https://www.fenicja.com/francuska31).

Zdrową żywność pokazało mi wyjątkowe miasto Kraków i od tamtej chwili nie zostawia mnie na chwilę – .